Hlavní obsah

Edžamská princezna prolomila tabu a odmítla ženskou obřízku

Novinky, Alexandr Petrželka

Týká se to asi 130 miliónů žen na celém světě. Zatímco postižené mlčí, západní svět ženskou obřízku odsuzuje jako barbarství. Teprve kamerunská princezna nyní porušila tabu a rituál veřejně odsoudila.

Foto: Jiří Horák

Devět zástupců politických uskupení. Osm z nich považuje obchvat za nezbytný pro řešení kalamitní dopravní situace v Náchodě

Článek

Necítím se už jako úplná žena," přiznala navíc veřejně Euphrasia Etta Odžongová, jedna z dcer krále kmene Edžagam z jihozápadního Kamerunu. Je to poprvé, co se proti ženské obřízce veřejně vyslovila vysoce postavená žena, sama postižená rituálem.

"Po obřízce nás, děvčata, shromáždili ve zvláštním táboře. Dávali nám hodně jíst a učili nás obřadní tanec nkim," řekla novinářům princezna. "Je to posvátný tanec, a tak jsme si měly myslet, že ho smíme tančit právě jen kvůli obřízce," vysvětlila.

"Jsem méněcenná"

"Připadám si ale poznamenaná, méněcenná. Muži v mém okolí se o mne vždy přestanou zajímat, když zjistí, že jsem byla jako malá obřezána. Myslí si, že nejsem schopná sexuálního prožitku," řekla princezna v osvětové kampani, organizované společností Abemo.

Učitelka kmene Beatrice Ettová, sama rovněž v mládí obřezaná, ale s princeznou nesouhlasí. Je to součást našeho kulturního dědictví a to musí být zachováno, jinak se poruší integrita našich žen," tvrdí. Také obřezávačka edžagamských dívek Mamma Anna považuje ženskou obřízku za důvod k pocitu hrdosti.

"Nejobtížnější je získat jejich důvěru," říká o svých zkušenostech s osvětou mezi ženami v Nigérii Chuck Mike. Je autorem hry Smysl pro sounáležitost - pohádka o Ikpiko. Dílo vychází z několika skutečných příběhů žen, jež prodělaly obřízku. Ikpiko je termín, označující na západě Nigérie pohrdlivý vztah vůči neobřezaným dívkám.

Tradiční proceduru, při níž jsou ještě malým dívkám většinou v nehygienických podmínkách a bez jakéhokoli znecitlivění odříznuty vnější stydké pysky nebo i klitoris, prodělá devět z deseti Nigerijek. "V tomto prostředí je vzácností, když některá tímto zásahem neprošla; takovou pak společnost zavrhuje," pokračuje Mike.

"Dělalo se to vždycky"

V divadelní hře, s níž Mikova společnost objíždí nigerijský muslimský severovýchod, etnicky spojený s Kamerunem, je hlavní postavou obřezávačka. V klíčové scéně si povídá s ženou, která si teprve v dospělosti uvědomila, že byla v dětství poznamenána. "Matka mi říkala, že to je věc, která se malým dívkám dělá a že ona tak dosáhla stavu, který sama chtěla," říká jedna z postav hry obřezávačce. "Já ale vím, že to matce i mně vzalo možnost potěšení," svěřuje se hrdinka. V závěru hry pak obřezávačka v teatrálním gestu zahodí své nástroje a začne ve své vesnici proti tomuto "kulturnímu dědictví" brojit.

Související témata:

Související články

Potíže žen mají jednoduché řešení

Chorobě, která v průběhu života postihne tři ženy ze čtyř, se žertem říká "gynekologická rýma", správně pak vaginální mykóza. Jedná se o onemocnění pochvy...

Cesty k zázraku jménem ženský orgasmus

Mnohé ženy by byly jistě rády, kdyby nemusely nic předstírat. Je však pravdou, že podle některých výzkumů i v dnešní osvícené době 80 procent žen není schopno...

Výběr článků

Načítám