Článek
Příznivci hudebníka se totiž nedočkali potvrzení žádné ze zpráv, které tvrdily, že jeho popel byl vsypán do řeky Gangy v indickém Váránasí, ani že se osmapadesátiletý Harrison nechal zpopelnit na zahradě svého domu v Los Angeles.
Hudebníkův syn Dhani (24) z druhého manželství s Olivií je však odhodlán chránit otcovu památku za každou cenu. "Nevzpomínám na ty dny rád," řekl Harrison junior britskému deníku The Times. "Nad naším domem přelétaly v chladném listopadovém počasí helikoptéry a snažily se pořídit záběry otce, umírajícího na rakovinu. Nejhorší ze všeho byl však život v nejistotě, kdo je ještě přítel a kdo už novinářská hyena. Jeden den se s vámi někdo srdečně bavil, a druhý den jste jej nachytali u plotu s teleobjektivem," vzpomíná Dhani. "Hnusí se mi snaha proniknout do soukromí cizí osoby, po níž nikomu nic není," zlobí se.
Odhalit okolnosti Harrisonova konce by však prý znamenalo znesvěcení jeho památky i z dalšího důvodu jako stoupenec indické filosofie neměl totiž tento "nejduchovněji zaměřený Beatle" problém s blížícím se koncem, nikdy nepropadal depresím a nepociťoval žádnou sebelítost. "Dožíval zcela v duchu své třicet let staré písně All Things Must Pass (Všechno musí pominout). Soustředil se plně na přítomnost a snažil se stihnout, co si ještě naplánoval," tvrdí syn.
Strasti dítěte celebrity
"Je hrozné přijít o otce. Ale čím dál víc mi chybí jako kamarád. Byl to můj nejlepší přítel na světě," přiznává jediný dědic otcova fenomenálního bohatství, který na první pohled otci jako by z oka vypadl. "Nejvíce nás sblížila otcova vnímavost. V určité fázi mého dospívání pochopil, do jakého prů... mě dostal tím, že jsem přišel na svět jako jeho syn. Vždycky jsem to měl o něco těžší na univerzitě i při hledání práce," přiznává na svůj věk neobvykle zdvořilý a kultivovaný mladík.
Když například získal jako vášnivý fanoušek Formule 1 práci uměleckého návrháře u firmy McLaren, každý si myslel, že se přimluvil otec, také horlivý příznivec rychlých vozů. "Nikomu dnes nevysvětlím, že jsem dělal anonymní konkurs a vybrali mě jenom na základě mé práce. Ale jednou mi protekci zařídil. Když nebyly lístky na koncert kapely Foo Fighters, zvedl telefon a už jsem tam byl," směje se.
Dílo se musí dotáhnout.
Ačkoli je Dhani pevně rozhodnutý pokračovat v kariéře vlastní cestou, celý uplynulý rok žil s jedinou myšlenkou otcovo dílo nelze nechat nedokončen. Výsledkem je loni v listopadu vydané album Brainwashed (Vymytý mozek), na němž s otcem pracoval poslední dva roky jeho života a které bylo prvním dílem George Harrisona od alba Cloud Nine z roku 1987. Ačkoli hudební kritika od alba mnoho nečekala, britská média se nyní shodují, že jedenáct nových písní a coververze songu The Devil and the Deep Blue Sea (Ďábel a hluboké modré moře) je velmi příjemným překvapením. "Donutit tátu k práci bylo ovšem hrozné. Celé dny zahradničil, a když už se pustil do hudby, dělal to jen a jen kvůli sobě.Nemotivoval jej ani věhlas, ani zisk. Při nahrávání zase pokaždé zvážněl natolik, že jsem ho málem nepoznával," tvrdí Dhani, který po otcově smrti vzal nedokončené nahrávky do studia Jeffa Lynna do Los Angeles a dílo podle tátových poznámek dokončil. "Není to žádný padělek, jde skutečně o otcovu hudbu," hájí se proti pochybovačům.
Nahrávání navíc doprovázely drobné události, které díky svému hinduistickému pohledu na svět Dhani vnímal zvlášť ostře. Když se například na okně objevila vrána, zapracoval krákání do písně Rising Sun (Vycházející slunce) v naději, že mohlo jít o převtěleného otce.
"Těžko dokážu vyjádřit, jak moc mi chybí. Ve všem mě podporoval a nemohu se zbavit dojmu, že byl velmi moudrým člověkem. Ale hlavně byl vždycky v pohodě a nechtěl nic víc než se mnou kamarádit. Je pravda, že zemřel příliš brzy, ale nezůstalo nic, co bychom si nestačili říct," uzavírá mladý umělec.