Článek
Podle antropologa Davida Givense je flirtování historicky dohledatelné do počátků lidstva. Lidé spolu jednoduše flirtují odjakživa. A od té doby platí, že to může jít buď dobře, nebo se zvrtnout v něco velmi nepříjemného.
Aby odborníci osvětlili, proč vůbec flirtujeme, zaměřili se na to, co se při flirtování děje s lidským tělem a mozkem.
Spouštějí se instinkty ve stylu bojuj, nebo uteč
Givens tvrdí, že zvířata v sobě mají zabudovanou biologickou nedůvěru vůči ostatním tvorům. Podobné je to u lidí. Když někoho potkáme, amygdala (emoční jádro mozku) spouští podobné instinkty ve stylu bojuj, nebo uteč. Flirtování ale tento instinkt potlačuje.
Manuál flirtování pro moderní ženu
„Co se týče kontaktů mužů a žen, jejich sbližování a výměny genetického materiálu, vyvinuly se časem určité náznaky, které značí bezpečí a vzájemný zájem. To jsou příznaky a signály, které tvoří lidský flirt,” vysvětluje antropolog pro server Yourtango.
Vysílání hormonů přitažlivosti
Amygdala, která vyvolává strach, je součástí tzv. limbického systému. Poté, co pomine strach z jiné lidské bytosti, převezme právě limbický systém „vládu” a spouští naše touhy, které mohou zahrnovat jídlo, lásku nebo sex.
Poté se z mozku začne uvolňovat dopamin, hormon štěstí. Naše těla začnou posléze vysílat neverbální signály druhé osobě.
Díky čemu jsou muži neodolatelní
„Základem flirtování je ovšem určitá nejednoznačnost. Geniální flirtování spočívá v tom, že si utváříte jakýsi štít,” dodává k tomu David Henningsen, profesor z Katedry komunikace na University of Northern Illinois.
Co to znamená? Jednoduše to, že flirtování je nezávazné a umožňuje kdykoli odejít, aniž byste druhému nějak ublížili.
Vysílání submisivních gest
Jak již bylo řečeno, jakmile atraktivita převáží nad strachem, začne tělo vysílat signály. Jak dodává Givens, jedním z jeho oblíbených je pokrčení ramen.
„Při námluvách člověk často projevuje submisivní postoj pokrčením ramen. Dává tím partnerovi najevo, že nebude kousat,” vysvětluje.
Tipy na vánoční dárky pro babičku a dědu
Mezi dalšími se pak objevují mluva s dlaněmi otočenými vzhůru – jde o gesto přátelství, naklánění k dané osobě, pohrávání si s vlasy nebo hluboké pohledy do očí.
Existují rovněž podněty, které málokdy ovlivníme – zrychlený tep, zpocené dlaně, zvýšený krevní tlak nebo červenání.