Článek
V každém vztahu se najdou tzv. třecí plochy, které budou mezi partnery občas působit rozpory, ale většinou jde o věci, které se dají s trochou snahy na obou stranách lehce vyřešit (například odkládání špinavého prádla, nechávání špinavého nádobí ve dřezu a podobně).
Na druhé straně jsou ale i záležitosti, které je nejlepší eliminovat hned zpočátku, pokud chcete spokojený vztah vůbec vybudovat.
Na jaké skutečně varovné signály, které podle psycholožky Madeleine Mason Roantreeové mnohdy poukazují na nedostatek úcty, respektu a zájmu ze strany partnera, si dát pozor?
Ani po několika měsících neuzná vztah jako takový
Vídáte se s někým týdny či měsíce, a stále o vás protějšek nemluví jako o přítelkyni či vážné známosti, ale pouze jako o někom, s kým se čas od času schází?
Pak je lepší být ostražitá. Nejenže to podle psycholožky značí nedostatek respektu a vážnosti celého „vztahu”, mnohdy to i může značit, že se daný člověk podobně schází i s někým jiným.
„Pokud se takový člověk i po měsících vyhýbá jakýmkoli otázkám ohledně závažnosti možného vztahu, pak mu pravděpodobně nepřikládá velkou důležitost,” uvedla pro Independent.
Nezmiňuje vás na sociálních sítích
V době, kdy sociální sítě vládnou světu a všichni se na nich se vším velmi ochotně a často svěřují či chlubí, bude více než podezřelé, pokud vás partner i po několika týdnech či měsících na svém účtu „nezmíní”.
„Je to jednoduché - buď s vámi v dlouhodobém horizontu vůbec nepočítá, nebo ještě není připravený představit vás světu,” tvrdí odbornice.
Nikdy nenavrhne schůzku
Oboustranný zájem je ve spojitosti s kvalitou vztahu více než důležitý. Pokud jste to vždy vy, kdo neustále iniciuje schůzku, pak pravděpodobně jde o jednostrannou záležitost či lásku.
Na první pohled možná mnohým může připadat zajímavé nehnout ani prstem a nechat se „ulovit”, z hlediska přitažlivosti a kvality vztahu to ale prospěšné není.
Netouží po vyrovnaném vztahu
Základem kvalitního a vyváženého vztahu je snaha a ochota si navzájem pomáhat, podporovat se a věřit si, vysvětluje vztahový kouč James Preece. Pokud jeden z partnerů touží toho druhého od počátku ovládat, kontrolovat a řídit, dobře to rozhodně není.
„Jasným signálem vztahové nerovnováhy je například žárlivost nebo přehnaná kontrola partnera,” popisuje. „Obojí nakonec může vztah ukončit, je proto vhodné vypořádat se s podobnými náznaky už na počátku.”
Tajemství ve vztahu
I v dlouhotrvajících vztazích se najdou malá tajemství, která před sebou partneři mají. Nikdy by ale nemělo jít o nic zásadního.
„Není potřeba se svým partnerem sdílet naprosto vše. Pokud ale jeden z vás před druhým skrývá něco důležitého, nebude to nikdy dělat dobrotu. Tíživá tajemství vedou časem k nespokojenosti, hádkám, dokonce i paranoidnímu chování,” uvádí Preece.
Neuznává kompromisy
Realita je jasná - i v nejlepším vztahu se najdou okamžiky, kdy nebudete v něčem s protějškem souhlasit. Ani to jednoduše nejde. Co je ale důležité, je nutnost umět vždy najít vhodný kompromis, pokud půjde opravdu o něco zásadního.
Vždy jde o to, najít zlatou cestu, která uspokojí oba. Nejspíš z toho nebudete nadšení, ale ani zklamaní. Pokud je váš partner tím, kdo chce, či dokonce musí mít za každou cenu pravdu, a neuznává váš názor, má váš počínající vztah opravdu velké nedostatky.
Nesedí členům vaší rodiny
Ne vždy si nový partner či partnerka padnou s vašimi příbuznými či kamarády do noty. Pokud to přetrvává déle a ani po čase se jejich názor nemění, je dobré vědět proč.
„Někdy nám ti nejbližší dokážou vysvětlit a pomohou vidět věci, které my sami nevidíme,” uzavírá Preece.