Článek
Máte rádi zvířata, líbí se vám různé přírodní scenérie, ale nejste zrovna procházkový, či dokonce turistický typ? Pak rozhodně nezoufejte, podobné benefity jako „živá“ příroda vám dokáže nabídnout i ta zprostředkovaná, například formou televizních dokumentů.
Studie z roku 2017, kterou na Kalifornské univerzitě v americkém Berkeley provedl profesor psychologie Dacher Keltner, zkoumala souvislosti mezi přírodopisnými dokumenty a účinkem, který na pohodu a náladu lidí mohou případně mít.
Výsledky ukázaly, že i krátké sledování přírodních výjevů vede k nárůstu pozitivních emocí a naopak k poklesu těch negativních.
I sledování dokumentů o přírodě tak podle odborníků učí lidský mozek, jak být šťastnější a zdravější a redukovat negativní pocity.
Anketa
Na projektu profesora Keltnera spolupracoval i speciální interní tým BBC Worldwide – vedle více než 7500 účastníků různých národností byly součástí i další studie, které zkoumaly vztah mezi přírodou a štěstím lidí.
Výzkumný tým rovněž použil speciální technologie na rozpoznávání emocí, aby mohl co nejpřesněji určit reakce diváků na různá videa.
Jak k tomu dodává sám profesor Keltner, „posuny v emocích prokázané uvedenou studií jsou velmi významné, pokud lidé při sledování zažívají pocity úžasu, jsou pak sami více empatičtí a uchylují se také častěji k pomoci druhým, stejně tak obecně lépe zvládají stres“. Tolik k vysvětlení, jak přesně dokumenty ovlivňují lidské chování.