Článek
Jednou ze základních funkcí kůže je zadržování vody. Působením škodlivých vlivů a postupným stárnutím ztrácí pokožka pružnost. Důležitou roli v udržení jejího mladistvého a svěžího vzhledu hraje hydratace. Při nedostatku vody je kůže suchá, na povrchu vznikají jemné šupinky a vrásky.
"Tento proces nám pomáhají ovlivnit kosmetické přípravky s obsahem hydratačních látek. Pomáhají vytvořit ochrannou vrstvu, která zabraňuje ztrátě vlhkosti. Správně hydratovaná pleť je ohebná, pružná, pevná a krásná. Použitý přípravek má za úkol dodat pokožce potřebnou vlhkost a napomáhat tvobě ochranné vrstvy, která zajistí zpomalené odpařování vody z kůže. Měl by také umožnit kůži dýchat a vytvořit určitou rovnováhu mezi vodou a tukovými složkami, které se na funkci bariérové vrstvy kůže podílejí," vysvětluje MUDr. Andrea Vocilková, kožní lékařka z Prahy.
Není problém najít výrobky, které splňují tyto požadavky. Některé z nich obsahují navíc olej z jadérek meruňky a vitamín E. Říká se mu také vitamín mládí, protože potlačuje procesy stárnutí pokožky. Má dobré hydratační schopnosti, vyživuje pokožku a pomáhá vyhlazovat jizvy. Má i antioxidační účinky, podporuje přirozenou obnovu pokožky, tlumí podráždění a mírní alergické projevy vyvolané např. slunečním zářením.
Zvýšená hygiena je nezbytná
Sprchování ráno a večer se pro většinu moderních lidí stalo pravidlem. Během horkých letních dnů se samozřejmě více potíme. Tento fyziologický děj nám ale někdy zkomplikuje život. Pot se vlivem mikroorganismů, které žijí na kůži, rozkládá, a to může vyvolat nepříjemný zápach.
"Pocení značně ovlivňuje vlhkost vzduchu v prostředí, kde se pohybujeme. Platí, čím vyšší vlhkost vzduchu, tím víc se náš organismus potí. Lidé, kteří nemají žádné kožní problémy, zpravidla běžně používají deodoranty nebo antiperspiranty, které doplní ošetření pokožky po osprchování či po koupeli. Nejen horko je ale příčinou obtížného pocení. Také zátěž fyzická a psychická - třeba stres - vyvolá zvýšenou tvorbu potu. Antiperspiranty jsou přípravky, které omezují pouze činnost potních žláz, deodoranty kromě toho mívají i antibakteriální účinek a díky přítomnosti parfému také neutralizují pach, který při rozkladu potu vzniká. Vhodně vybraná kosmetika s těmito účinky připívá proto také ke zvýšení pocitu sebevědomí," dodává dr. Vocilková.
Odumřelé buňky odstraní peeling
Buňky na povrchu pokožky, které tvoří rohovou vrstvu a podílejí se na udržování vnitřního prostředí, se pravidelně odlučují. Jejich zrání trvá přibližně měsíc. Peeling je proces, který pomáhá odumřelé buňky odstranit. Jde vlastně o povrchové, mechanické čistění pokožky prostředky s abrazivními částicemi (např. syntetická zrnka, pročištěný písek, drcené ovocné pecky). Jemná masáž odstraňuje odumřelé kožní buňky a umožňuje lepší prokrvení kůže, dodává jí světlejší zbarvení a zlepšuje vstřebávání účinných látek, které jsou obsaženy např. v kosmetických krémech.
Omlazující efekt, který od peelingu očekáváme, je vyvolán redukcí počtu drobných vrásek a zvýšením napětí pokožky. Kožní povrch se tím projasní, potlačí se nepravidelná pigmentace vyvolaná slunečním zářením a ústí kožních pórů jsou méně patrná.
K mechanickému peelingu se dnes často používá tzv. scrub. Jedná se o hrubé částice různého původu v různých kosmetických základech - gelech, krémech atd. Nejmodernější peelingové přípravky však dokáží jemně a šetrně odstranit odumřelé buňky z pokožky celého těla a mohou se používat každý den.
"Jinou možností, jak se zbavit odumřelých buněk na kožním povrchu, je chemický peeling. Při tomto ošetření pleti se používají roztoky, krémy nebo gely, které obsahují slabé kyseliny v různé koncentraci. Nejčastěji se dnes k chemickému peelingu používá kyselina glykolová, kyselina mléčná (skupina AHA). Jejich účinkem dochází k rozvolnění chemických vazeb mezi buňkami a k jejich rychlejšímu olupování.
Díky chemickému peelingu se zlepší i stav pleti trpící akné a příznivě se ovlivní vznik dalších aknózních změn, omezí se mazotok a při dlouhodobém užívání se daří částečně vyhladit i jizvy po akné. Působení je nejen povrchové, ale dochází zcela prokazatelně i ke změnám v hlubších vrstvách kůže," uvádí dr. Vocilková.
Chemický peeling s použitím silnějších koncentrací kyselin by měl raději provádět odborník, aby nedošlo k příliš hlubokému působení roztoku a následné tvorbě jizev nebo dalších nežádoucích komplikací (např. vzniku puchýřů, mokvání či druhotné infekci ošetřených ploch). Speciální chemický peeling lze použít i k odstranění zhrubělé kůže na ploskách nebo loktech. Ke každodenní péči o pokožku patří i nanesení tělového mléka.