Článek
Kam na velikonoční trhy v Praze?
Trhy na čtyřech pražských náměstích vám nabídnou nejen kraslice a pomlázky, ale i další originální výrobky: keramiku, ubrusy, dečky a k tomu samozřejmě na těle i na duchu posilující potravu od perníků a mazanců až po klobásy. A protože jsme v Čechách, rozlévat se bude i pivo. Gastronomické požitky doplní i kulturní program, který i v tom největším kosmopolitovi probudí radost z národních tradic.
Staroměstské náměstí
5. dubna až 27. dubna 2025
- kolem zdobené břízy vystoupí pěvecké i taneční soubory ze všech koutů vlasti i z ciziny
- občerstvení je ve formě tradičních pochutin - klobás, perníčků, selských brambor, mazanců, ale i zeleného piva
Václavské náměstí
5. dubna až 27. dubna 2025
- probíhají ve spodní části náměstí, které bude velikonočně ozdobené a kde proběhnou i různá vystoupení
- k prodeji budou tradiční výrobky jako kraslice, pro konzumaci zelené pivo a vajíčková pomazánka a další
Mariánské náměstí
4. dubna až 27. dubna 2025
- nachází se před Novou radnicí a městskou knihovnou na Mariánském náměstí
- krom občerstvení a velikonočních výrobků ze sociálních podniků a neziskových organizací bude součástí trhů i fotografická výstava Václava Šilhy zachycující kroje Čech
Náměstí Míru
5. dubna až 21. dubna 2025
- před kostelem svaté Ludmily
- součástí trhu budou i workshopy pro děti, od malování vajíček až po pletení pomlázek
Anděl
12. dubna až 21. dubna 2025
- pěší zóna Anděl, která se nachází před vstupem do stanice metra u křižovatky Plzeňské a Nádražní
- občerstvení doplní perníky, marcipán a také ubrusy a prostírání, vyšívané výrobky a další ukázky ruční výroby na téma Velikonoc
Velikonoční akce
Mezi všemi póly Prahy se během velikonočních týdnů rozehrají divadla, rozestaví se stánky trhů a rozjedou se workshopy. Velikonoce se přirozeně spojí s oslavou jara a na akcích je samozřejmě myšleno i na nejmenší, pro které je připraven nadstandardní program.
Neděle 6. dubna 2025
- Vynášení Morany a vítání jara uspořádá Stanice techniků DDM hlavního města Prahy. Mezi divy stanice patří autodráha, venkovní a modelová kolejiště a další šotoušské zábavy. Tyto už samy o sobě zajímavé věci doplní lokální divadelní i folklorní soubor a tvořivé dílny.
Sobota 12. dubna 2025
- Lidovou pašijovou hru, tradiční divadelní ztvárnění Ježíšova utrpení a ukřižování, bude možné zhlédnout ve Zbraslavské zámecké zahradě od 14:30. V hlavní roli vystoupí herec Národního divadla Radúz Mácha.
- Zámecký areál Ctěnice na severním okraji Prahy ukáže v hrané prohlídce Velikonoce především jako lidový svátek. Prohlídky jsou v 11:00 a 14:00.
- Zbraslavské náměstí přivítá u příležitosti Velikonoc rovnou první jarní trh mezi 8:30 až 12:30. Káva, dezerty a další dobroty nesmí chybět, stejně jako pivo z lokálního pivovaru.
- Kdo rád spojí velikonoční tradice s tím, udělat něco dobrého pro chlupaté bližní, může navštívit Velikonoce ve Voříškově, útulku ve Zbuzanech za jihozápadními hranicemi Prahy. Připraven bude oheň s opékáním a další aktivity. Zájemci o venčení se musí registrovat na stránkách útulku.
Velikonoce 2025
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem v roce. Termín Velikonoc každoročně vychází na přelom března a dubna, letošní Velikonoční pondělí připadlo na 21. dubna 2025. Mezi nejznámější tradice a zvyky Velikonoc patří pletení pomlázky nebo barvení vajíček a kraslic.
Neděle 13. dubna 2025
- Každý Pražan ví, že tím, co drží už staletí Karlův most pohromadě, jsou vajíčka, která osvícený císař Karel přikázal přidávat do malty. Na památku příliš horlivých Velvarských, co na stavbu přivezli vejce uvařená natvrdo, se už bude podesáté konat Vajíčkobraní, které začíná ve 13:00 u Malostranské mostecké věže. Jeho součástí je i zahájení výstavy „Příběh Velikonoc“ v Muzeu Karlova mostu.
- Pro rodiče a děti se v Národopisném muzeu každou hodinu od 10:00 do 17:00 koná přednáška s výtvarnou dílnou Chystáme se na Velikonoce. V dílně bude možné uplést si pomlázku a vyrobit zajíčka z vajíček.
- Zámecký areál Ctěnice na severním okraji Prahy ukáže v hrané prohlídce Velikonoce především jako lidový svátek. Prohlídky jsou v 11:00 a 14:00.
- V Roztokách kousíček za Prahou zahrají amatéři i profesionální herci pašijové hry. Příběh, který spojí Ježíšovo utrpení s velikonočními zvyky, proběhne mezi 15:00 a 17:00 a stojí za ním Sdružení Roztoč, které v Roztokách pořádá i populární masopust.
Pátek 18. dubna 2025
- Dostihy a Velikonoce? V Chuchli je to možná kombinace. Ačkoliv žokejové zřejmě bičík pomlázkou nenahradí, pro děti je připraven bohatý program od skákacích hradů po tvořivé dílny. Areál je otevřen od 12 hodin, první dostihy začínají ve 14:00.
Sobota 19. dubna 2025
- Toulcův dvůr je středisko ekologické výchovy ze zahradami, domácími zvířaty, sady ovocných stromů a zdravým obchůdkem a jídelnou. To vše v historickém areálu hospodářského dvora. Toulcův dvůr v sobotu nabízí pro omezený počet účastníků prohlídku Za krásami Toulcova dvora, kde představí i části areálu, kam se běžně nechodí. Na tu je potřeba se registrovat online.
Pondělí 21. dubna 2025
- Kdo chce strávit Velikonoce ve společnosti chlupatých bližních, bude spokojen v pražské zoo. Ta nabídne speciální komentovaná krmení, která začnou v 10:00 u goril a přesunou se přes slony, vombaty až k australským ďáblům v 16:00. V tento den se také bude možné do zoo vypravit lodí z Rašínova nábřeží.
Sobota 26. dubna 2025
- Povelikonoční sobota opět nabídne Lidovou pašijovou hru, kterou zahrají herci a ochotníci v čele s hercem Národního divadla Radúzem Máchou. Toto představení tentokrát proběhne ve Valdštejnské zahradě od 15:00.
Velikonoční akce v okolí Prahy 2025
- Už od konce března v Polabském skanzenu v Přerově nad Labem probíhá velikonoční výstava Jaro na vsi. O víkendech budou předváděny různé velikonoční činnosti jako pletení pomlázek, zdobení vajec nebo příprava perníčků.
- Empírový zámek Kačina u Kutné Hory nabízí od 7. dubna do 21. dubna velikonoční prohlídky tohoto českého „Bílého domu“ s výstavou velikonočních symbolů.
- Hrad Šternberk od 17. do 21. dubna ozdobí velikonoční výzdoba. 19. dubna program doplní dětský velikonoční jarmark a 21. dubna se v lichtenštejnské kuchyni rozpálí kachlová kamna a rozvoní se čerstvě pečené jidáše.
- Zámek v Mníšku pod Brdy od 17. do 21. dubna zpestří tradiční velikonoční akce malováním sádrových odlitků. Velikonoční akce vyvrcholí 20. dubna pašijovými hrami, řemeslnými trhy i speciálními prohlídkami s úkoly pro děti.
- Kolonáda v Poděbradech se od 18. do 20. dubna zaplní Velikonočními trhy. Domácí sýry, uzeniny a pro děti dílny a dobový kolotoč.
- Netradiční spojení velikonoc s rytířským turnajem nabízí v neděli 20. dubna hrad Okoř. Rozbije se trh, rozezní středověká hudba a rytíři zabojují o ruku princezny. Akce proběhne od 10:00 do 18:00.
- Celou sérii známých i zapomenutých zvyků chystají ve skanzenu v Kouřimi . Od vynášení smrtky 6. dubna, obchůzky s Jidášem na Bílou sobotu 19. dubna až po zakončení Božím hodem velikonočním s písněmi a tanci z Polabí 20. dubna.