Článek
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, ale také obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara.
Kdy jsou Velikonoce 2025
V západní křesťanské tradici přicházejí Velikonoce, během kterých se oslavuje vzkříšení Ježíše Krista a nastupující jaro, vždy první neděli po prvním jarním úplňku, tedy po úplňku, který proběhne po 21. březnu, kdy dochází k jarní rovnodennosti. Pokud je úplněk v neděli, slaví se Velikonoce až neděli následující.
V letošním roce připadá Velikonoční neděle na 20. duben 2025. Velký pátek oslavíme 18. dubna a Velikonoční pondělí na 21. dubna 2025.
Velikonoční prázdniny 2025
Velikonoční prázdniny letos školáky čekají od čtvrtka 17. dubna do Velikonočního pondělí 21. dubna 2025. Výuka se tedy opět rozběhne v úterý 22. dubna 2025.
Pravoslavné Velikonoce 2025
Pravoslavné Velikonoce označované jako Pascha se slaví jindy než křesťanské, a to proto, že pravoslavná církev pro jejich výpočet používá starší juliánský kalendář a zachovává ustanovení, že křesťanská Pascha nesmí být před židovským svátkem Pesach nebo spolu s ním, a to kvůli tomu, že Kristus vstal z hrobu až po svátku Pesach.
V roce 2025 pravoslavné Velikonoce připadají rovněž na neděli 20. dubna.
Velikonoce 2026
Příští rok vychází Velikonoční neděle na 5. duben 2026, Velký pátek tedy na 3. dubna a Velikonoční pondělí na 6. dubna 2026. Termín pravoslavných Velikonoc připadá v roce 2026 rovněž na neděli 12. dubna.
Velikonoce 2025
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem v roce. Termín Velikonoc každoročně vychází na přelom března a dubna, letošní Velikonoční pondělí připadlo na 21. dubna 2025. Mezi nejznámější tradice a zvyky Velikonoc patří pletení pomlázky nebo barvení vajíček a kraslic.
Velikonoční symboly a tradice
Mezi velikonoční symboly patří beránek, který v židovské tradici představuje boží stádo, které vede Hospodin. V křesťanské tradici je beránek boží přímo jedním ze symbolů Ježíše Krista, protože se Ježíš obětoval za spásu lidstva. Dalším symbolem je například kříž jako odkaz k tomu, že byl Ježíš usmrcen ukřižováním.
Mezi tradice patří například řehtání, kdy od čtvrtka do soboty chodí kluci po vsi a řehtají speciálními řehtačkami. Nahrazují tak zvony, které odletěly do Říma.
V Česku je známou tradicí i hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech a šlehají ženy a dívky ručně upletenou pomlázkou z vrbového proutí ozdobenou barevnými stužkami. Muži při hodování recitují koledy a za odměnu od žen dostanou obarvená vajíčka – v současnosti se ale dávají i koupené sladkosti nebo sklenička alkoholu.
Proč vlastně bývají ženy šlehány pomlázkou? Podle tradice to má ženám přinést zdraví a plodnost pro další rok. Tradice se liší kraj od kraje. Někde například ženy mohou oplatit mužům vyšlehání tak, že na ně vylijí kbelík studené vody.
Článek byl aktualizován textově i časově.