Hlavní obsah

Vědci: Aspirin na kocovinu nazabírá a bez čepice je stejná zima jako bez kalhot

LONDÝN

Pokud si jako mnoho dalších myslíte, že aspirin je zaručený lék na kocovinový bolehlav, pak se podle vědců mýlíte. Myslet si, že vám z hlavy permoníky vyžene právě tato pilulka je podle nich holý nesmysl stejně jako přesvědčení, že po cukroví jsou děti hyperaktivní.

Článek

Aspoň to podle agentury Reuters tvrdí v časopise British Medical Journal dvojice vědců z lékařské fakulty Indianské univerzity.

Čas Vánoc a konce roku je pro Rachel Vreemanovou a Aarona Carrolla příležitostí "posvítit si" na některé zažité "pravdy".

Dalším omylem je podle nich přesvědčení mnoha rodičů, že když děti snědí mnoho cukroví, budou hyperaktivní. Vreemanová s Carrollem tvrdí, že tomu tak není, že to tak jen maminkám a tatínkům připadá. "Ať si rodiče myslí, co chtějí, cukr nemůže za to, že jejich děti jsou nezvladatelné," uvádějí.

Další mýtem je podle nich to, že většina tělesného tepla uniká hlavou, a lidé se proto, když začne mrznout, chumlají do huňatých čepic. "Kdyby to byla pravda, bylo by lidem zima stejně, ať by šli ven bez kalhot nebo bez čepice," vysvětluje Vreemanová a Carroll. "Ale je přece jasné, že to tak není," dodávají.

A zklamou i ty, kteří za nejlepší léčbu neblahého stavu po prohýřené noci považují aspirin. "Na internetu se dá najít nekonečné množství receptů pro prevenci nebo léčbu kocoviny," říkají vědci a jako příklad "lidového léčitelství" uvádějí aspirin, banány nebo drožďovou pomazánku. "Neexistuje ale žádný vědecký důkaz, který by doložil účinnou prevenci nebo léčbu kocoviny," vzkazují vědci lidem, kteří si chtějí od nepříjemných následků bujarého večírku pomoci jinak než abstinencí.

Výběr článků

Načítám