Článek
„Exotická zvířata se taky rychle najdou, lidi si jich samozřejmě všimnou a oznámí to,“ vysvětluje Aneta s tím, že třeba jednou vyhlásili pátrání po klokanovi v Krkonoších.
„Stačilo, abychom sdíleli jeho ztrátu na Facebooku, a velmi rychle začaly chodit stopy.“ Lidé, kteří z ničeho nic zahlédli symbol australské fauny, pružně reagovali.
„Nakonec jsme dostali tip, někdo viděl, jak ho málem srazilo auto u silnice. Hned potom se majiteli spolu s městskou policií podařilo klokana odchytit.“
I velcí opeřenci prý mají šanci dostat se zpátky domů. „Řešili jsme ztrátu papouška ara. Toho naštěstí vidíte na dva kilometry daleko a je na stejnou dálku i slyšet. Navíc mu v našem prostředí nic neublíží. Andulky a korely jsou daleko větší průšvih, pokud vám uletí, sežerou je ostatní ptáci.“
Hejno kachňat
Kromě nejběžnějších mazlíčků, jako jsou psi a kočky, hledali detektivové kůzle, poníka nebo hejno kachňat. „Dost se ztrácejí i želvy, ale ty většinou nenajdeme nebo najdeme jiné.“
Aneta Sobotková z Velichovek ve východních Čechách si během rozhovoru postěžuje, že dnes volalo už deset lidí, takže na telefonu musí být nonstop, vlastně nikdy nemá stoprocentní volno. Profesionální zvířecí detektivky jsou dvě – ona a její kolegyně.
„Tahle služba je běžná v USA. My jsme jediná agentura u nás a myslím, že i v Evropě.“
Detektivka ještě dodává, že výsledky jejich práce jsou daleko efektivnější, když zůstane na místě. Zběsilé běhání v terénu, tak jak ho předváděl Ace Ventura, postava z filmu Zvířecí detektiv, často nemá kýžený efekt. I když Jim Carrey byl jako vyšetřovatel únosu delfína velmi okouzlující.
„My jsme spíš takové zázemí u počítače,“ vysvětluje Aneta s tím, že je účinnější rychle rozeslat e-maily na správná místa a SMS do nejbližšího okolí. „Ty si přečte dvě stě padesát nebo i tisíc lidí, což je mnohem lepší, než kdyby pátral jeden člověk.“
Balíček s 500 SMS a e-maily poslanými do jednoho okresu stojí 2500 korun. „Zprávy posíláme jako obchodní sdělení přes operátory.“ Takže vám mezi reklamními zprávami může dojít i popis mazlíčka, kterého někdo zoufale hledá.
Fyzické služby detektiva stojí necelých 5000 na den. „Vyjíždíme v situaci, kdy je majitel zrovna na dovolené nebo nemá čas pátrat sám,“ dodává Aneta, která se před pár dny vrátila z Brna. „Byla jsem tam hledat kočku, která se nakonec nenašla.“
Hned teď
„Lidé k nám zavolají a my jim hlavně musíme říct, co mají dělat,“ vypráví druhá zvířecí detektivka Michaela Chudobová. Důležité je oslovit co nejvíce lidí v oblastech, kde by zatoulané zvíře mohlo být.
„U psů hodně záleží na plemeni. Velký uběhne desítky kilometrů, zatímco malý prcek bude nejspíš někde schovaný. Potřebujeme vědět, i jak je starý, jakou má povahu, jestli půjde k lidem a nechá se chytit.“
Podle detektivek je velký rozdíl i v tom, zda zavoláte hodinu dvě po ztrátě, nebo až za delší dobu. „Měli byste co nejrychleji pátrat v okolí, nejlépe za pomoci dalších lidí, vyvěsit letáky, informovat útulky, městskou policii nebo starosty obcí a pak jít po stopách. Když se vám někdo ozve, že vašeho psa viděl, hned tam jeďte a vyptávejte se.“
Pokud se přihlásíte na stránku psidetektiv.cz, musíte vyplnit formulář se všemi potřebnými otázkami o vašem mazlíčkovi a doplnit fotku. Formulář se dá vytisknout jako leták a roznést po okolí. „Kočky nechodí daleko, většinou zůstávají v okruhu dvou tří kilometrů od místa ztráty,“ říká detektivka, takže leták s číslem by mohl pomoct, a navíc se kočky moc nekradou.
„Čistokrevného psa vám odnesou třeba i z kotce, pak pravděpodobně skončí v množírnách,“ zasmuší se Michaela, která je sama chovatelkou psů.
„Ale nedávno se našel německý ovčák, kterého jsme měli v databázi devět měsíců. Ukradli ho jako dvanáctitýdenní štěně. Objevil se dvě stě kilometrů od místa ztráty. Naštěstí měl tetování v uchu, takže se vrátil domů.“