Článek
Udělat radost své mamince přitom nemusíte honosnými dary, mnohdy stačí takové drobnosti jako snídaně do postele, květina, ale i sednout si s ní nad albem fotek z dětství a nechat ji vyprávět společné zážitky, na což v běžný den nezbývá příliš času.
Inspirovat se můžete i zvyky v Americe, kde v tento den maminky nemusejí nic dělat a jejich běžné denní činnosti a povinnosti za ně přebírají ostatní členové rodiny. Podobně maminky oslavují i na Filipínách. Zde své maminky považují za „světlo domácnosti” a v den oslav je tak zbytek rodiny rozmazluje anebo jim nechá čas jen pro sebe, aby si mohly užít den nakupováním nebo v salonu krásy.
Z našeho malého redakčního průzkumu přitom jasně vyplynulo, že přesně toto udělá radost i našim maminkám. Řada z nich má totiž na svých bedrech skutečně velkou zátěž. Kvůli výchově se některé z nich doslova ocitnou na pozici služky, kdy se starají o celou domácnost, veškerou organizaci v rodině, aniž by do celého procesu nějak zapojily zbytek rodiny. Často se pak ocitají na pokraji svých sil a z milých a úžasných žen se stávají unavená, utrápená a někdy až hysterická stvoření.
Jejich únava přitom nepramení jen z fyzicky náročných věcí, ale i mentální zátěže, jež vyplývá z množství informací a úkonů spojených s organizací rodinného života.
Pokud je vše na matce a kromě svých povinností v zaměstnání musí myslet i na to, co má které dítě kdy přinést do školy či na kroužky, co je třeba komu pořídit, koho kdy kam odvézt, co kdy vyprat, aby to bylo včas suché, dokdy vyzvednout zásilku na poště, co nakoupit na večeři, snídani a svačiny, případně na rodinný víkend apod., je jasné, že je její mozek přetížený a potřebuje odpočinek.
Pokud si i vaše maminka nechává veškerou zátěž vyplývající z chodu domácnosti na sobě, pak se jí snažte pomoci tím, že sami přijmete zodpovědnost za své záležitosti a o ostatní věci se s ní podělíte.
Nejde totiž jen o to, že je vaše maminka kvůli přetížení nervózní a neradostná, ale může si tak zadělávat i na psychické problémy a z nich pramenící nemoci. V neděli tak myslete i na toto a kromě drobných radostí jim všem zkuste odlehčit i v budoucnosti.
Čím potěšit maminku
Radost určitě každé mamince udělá ručně vyrobené přání, květina, dobrá kniha, lahodné víno, snídaně do postele, pozvání na oběd, poukaz na relaxační masáž, kosmetické ošetření či jen společný večer v klidu domova. Inspirovat se můžete i našimi tipy.
Z historie |
---|
Prapůvod svátku matek můžeme hledat už ve starověkém Řecku, kde slavili svátek plodnosti a matek.V roce 1900 vznikl v Americe svátek na počest Anny Reeversové-Jarvisové z Filadelfie, která byla velkou bojovnicí za práva matek. O dva roky později (v roce 1902) americký prezident Woodrow Wilson oficiálně vyhlásil Den matek svátkem. A od té doby se slaví po celém světě.U nás to však svátek matek neměl moc jednoduché. Nápad na jeho zařazení do našich významných dnů přivezla v roce 1914 emancipovaná předsedkyně Československého červeného kříže Alice Masaryková, dcera našeho prvního prezidenta. Tato myšlenka ji oslovila během pobytu v USA, kde se seznámila s Křesťanským sdružením mladých žen - YWCA (Young Women´s Christian Association). Poprvé se ale u nás svátek slavil až v roce 1923.Po roce 1948, kdy se moci chopili komunisté, byl svátek matek zatlačen do kouta. Na výsluní se hřál Mezinárodní den žen (MDŽ – slaví se 8. března). Přesto svátek maminek nikdy do zapomnění neupadl. V mnoha rodinách se držel dál a po listopadu 1989 se opět začal objevovat v kalendáři. |