Článek
Na Velikonoční pondělí si chlapci i děti chystají pomlázky, aby vyšlehali všechny ženy v okolí. Šleháním se totiž předává mladost a svěžest obsažená ve vrbových proutcích. Podle tradice jsou pak ženy nejen krásnější a mladší, ale i plodnější. Dívky jim pak na oplátku vážou stuhy na pomlázku, darují vejce a dospěláky pak pohostí alkoholem.
Dříve muži chodili na pomlázku zejména k dívkám, o které jevili zájem. Dívky jim pak skrz barvu pentle odpovídaly, zda mají u nich šanci. Červená barva znamenala, že dívka má chlapce ráda, modrá mu dávala naději, zelená značila oblíbenost a žlutá nezájem.
Na Moravě koledníci navíc polévají dívky vodou a není výjimkou, že je dívka rovnou vymáchána v potoce nebo ve vaně. Někde je zvykem, že se po poledni či na druhý den úlohy otočí a na mrskačku chodí ženy.
Tradice hledání vajíček od zajíce
Tradice hledání vajec od zajíce vychází z pověsti o bohyni jara Ostaře, která měla na starost příchod jara, slunce, květin a také zvířecích i lidských mláďat. Ostara se jednou zapomněla a probudila jaro o něco později.
A když přišla na zem, našla skoro umrzlého ptáčka. Ujala se ho, uzdravila ho a udělala z něj svého společníka. Ne vždy jí ovšem stačil, byl přece jen malinký, a protože měl křídla poničená od mrazu, nedokázal tak rychle létat. Tak ho bohyně proměnila v zajíce a jako dar a vzpomínku na jeho někdejší podobu mu nechala schopnost snášet vajíčka.
Zajíc pak v předkřesťanské době symbolizoval zmrtvýchvstání a doprovázel božstva jara. Symbolika toho, že právě on schovává v zemi vajíčka, tak byla spjata se vzkříšením Krista a jeho vystoupením z hrobu.
Dnešní hledání vajíčka od zajíce je především zábavné hledání podobné hře na schovávanou. Hrát lze úplně všude, ideálně na zahradě.
V označeném prostoru dospělí dětem poschovávají malé dárečky, které děti potom hledají a kdo je první najde, tomu zůstanou. Dospělí mohou dětem pomoci tím, že jakmile se dítě k danému místu přiblíží, mohou provolávat „přihořívá” ... a v okamžiku naprosté blízkosti „hoří”.
Pokud budete chtít zážitek z dobrodružství ještě prohloubit, vytvořte kartičky nebo mapu se zašifrovanými nápovědami s tím, kde vajíčka a další drobnosti hledat.
Tipy, jak pohostit koledníky a co ukrýt na vajíčkobraní
Vyskoč, děvče, na lavici, přišli na tě koledníci! To je část koledy, kterou už v dnešní době o Velikonočním pondělí zaslechne málokdo. Obvyklá, notoricky známá říkanka totiž začíná slovy „Hody, hody, doprovody“ a koledníci se v ní dožadují malovaných, nebo alespoň bílých vajíček.
Dnešní podoba Velikonoc, zvláště na českých vsích a ve městech, však znamená i nutnost koledníky pohostit. Máme pro vás několik tipů, jak potěšit návštěvy s pomlázkou, ale i co poschovávat dětem na vajíčkobraní.
Pro děti
Foto: Veli-koko-noční Mixit. Müsli se sušeným ovocem a ořechy se směsí ořechů v bílé a mléčné čokoládě, 229 Kč; Kinder Chocolate tyčinky z mléčné čokolády s mléčnou náplní, 65 Kč; Marks and Spencer Velikonoční bonboniéra, 299 Kč; Haribo Osterei, 199 Kč; Milka Egg´n´Spoon Oreo, 104 Kč; Milka Bunny Alpine Milk, od 30 Kč |
Pro dospěláky
Foto: 1. Zleva nahoře: Poctivá Moravská Fuet klobása, Rohlík, 40 Kč; Velikonoční trenýrky El.Ka, pánské 449 Kč; Šunkové vejce Váhala, 1 ks 24 Kč; R. Jelínek Moravská švestka 38 %, 169 Kč; Nový Fernet Stock Original, 180 Kč; Božkov Peprmint, 120 Kč; Limitovaná edice Metropol Bianco, 119 Kč; Baileys Original Irish Cream, 449 Kč; Váhala Velikonoční utopenci, 3,5 kg, 277 Kč; Lush Velikonoční koupelové bomby, Chirpy Chirpy Hop Hop, 995 Kč |
Může se vám hodit na Zboží.cz: