Článek
Tmavé skvrny v obličeji způsobují unavený dojem a také přidávají roky. Je tedy pochopitelné, že se jich ženy snaží za každou cenu zbavit. Ne vždy se jim to ale daří. Děje se tak často v okamžiku, kdy neznají pravou příčinu vzniku skvrn, tudíž ne vždy zvolí správný způsob jejich odstranění. Mezi nejčastější příčiny přitom patří tzv. pozánětlivá hyperpigmentace (PIH), ke které dochází obvykle po zahojení akné, ekzému, vyrážky nebo kontaktní dermatitidy.
Za další příčinu vzniku tmavých skvrn, pigmentových znamének či stařeckých skvrn je považováno nadměrné působení slunečního záření. Stejně je tomu i u vzniku melasmat (světle nebo tmavě hnědé až namodralé plochy na čele, tvářích a bradě), kde kromě slunce sehrávají velkou roli i dědičnost a hormony, a tedy hormonální rovnováha. I z tohoto důvodu se u žen melasma často objevuje v těhotenství, kdy dochází ke značným hormonálním změnám.
Jak předcházet tmavým skvrnám
Chraňte svou pokožku před negativními dopady slunečního záření. Ideální tedy je vyhýbat se zcela slunečním paprskům mezi 10.-14. hodinou, kdy je slunce na obloze nejvýše. „Dále je potřeba používat přípravky k ochraně proti slunečnímu záření, a to nepřetržitě, každý den, nejen na dovolené. V létě používejte přípravek s SPF 50, mimo letní měsíce alespoň SPF 15,“ doporučuje dermatoložka Dominika Slezáková z pražské kliniky Mediestetik.
Nikdy se nesnažte vymačkávat pupínky akné či jiné léze v obličeji, které mohou vyvolat zánět. Jednak může dojít ke zhoršeným projevům hyperpigmentace a také ke vzniku zcela nových lézí.
„Pozor si dejte i při depilaci chloupků nad horním rtem. Vosk totiž spolu s chloupky vezme i částečky svrchní vrstvy pokožky, a ta pak zůstane obnažená a citlivá na slunce,“ varuje Dominika Slezáková.
Zvlášť v létě buďte také hodně opatrní na kosmetické přípravky obsahující retinol či AHA kyseliny. Pokud víte, že vaší pleti prospívají, používejte je třeba jen každý druhý nebo třetí den a vždy výhradně jen na noc. Slunce by s nimi totiž mohlo nepříjemně zareagovat a vytvořit další tmavý flíček. Ráno proto pokožku důkladně vyčistěte a nikdy nezapomeňte na krém s vysokým SPF.
Jak se skvrn zbavit?
Než začnete s konkrétními kroky, vždy mějte na mysli, že žádná léčba pigmentových skvrn nefunguje okamžitě. Vždy se jedná o dlouhodobější proces a je zapotřebí obrnit se patřičnou mírou trpělivosti. I zde navíc platí, že to, co funguje u druhých, ještě nemusí fungovat u vás. Proto je vždy lepší svěřit se do rukou skutečných odborníků, kteří vám pomohou sestavit plán léčby, zahrnující profesionální i domácí péči a ochranu před slunečním zářením.
Tři zaručené tipy, které fungují v péči o stárnoucí pleť
Retinoidy
Retinoidy mohou být doslova zázračným řešením na pigmentové skvrny a další známky stárnutí pokožky s výjimkou těhotných žen a žen s extrémně citlivou pokožkou. Jedná se o složku vitaminu A, která stimuluje produkci kolagenu, kyseliny hyaluronové a elastinu, díky čemuž dochází k minimalizaci vrásek a také k zahojení akné či ke zmírnění hyperpigmentace.
Odborníci retinoidy obvykle nedoporučují při bodovém ošetření pleti. Vždy je lepší při redukci tmavých skvrn přípravkem ošetřit kompletně celou tvář.
Na začátku používání je také dobré sáhnout po přípravku s nižší dávkou retinoidu a používat ho jen párkrát týdně. Postupně je možné přejít k aplikaci každý druhý den a po čase i ke každodennímu použití. Zabráníte tak prvotnímu podráždění pleti.
Hydrochinon
Hydrochinon je využíván k lokálnímu ošetření, a tedy jako bodová léčba melasmat a dalších tmavých skvrn. Vždy by se tak mělo dít na základě konzultace s dermatologem, který doporučí správnou koncentraci, frekvenci a délku aplikace přípravku. Jde o to, že hydrochinon snižuje syntézu pigmentu a blokuje určité enzymy podílející se na produkci melaninu. Dlouhodobé používání těchto přípravků tak může být nebezpečné a u některých žen vede i k trvalému usazení pigmentu.
Retinol vyhlazuje vrásky a pomáhá s lepší regenerací pokožky
Další účinné složky
Dnes existují séra, esence, krémy i další produkty v péči o pleť, které obsahují i další složky, které mohou pomoci v boji proti pigmentovým skvrnám. Jedná se např. o kyselinu tranexamovou (TXA), kyselinu azealovou, kyselinu kojovou, niacinamid (vit. B) a vitamin C.
Odborníci však doporučují tyto účinné složky příliš nekombinovat, a pokud už chcete využít více látek najednou, tak vždy postupně a velmi opatrně. Jedná o poměrně dráždivé složky, které mohou při nesprávném či přehnaném používání pleti ublížit.
Pokud máte citlivou pokožku, pak spíše sáhněte po přípravcích s kyselinou kojovou či niacinamidem, které jsou výtečné při zesvětlování pigmentu, přičemž v doporučeném množství jsou jemné a pokožku nedráždí.
Chemický peeling
Chemický peeling má za úkol osvěžit vzhled tváře tím, že způsobí pomocí chemické látky odlupování povrchových i hlubších vrstev pokožky. Díky tomu dojde nejen k odstranění odumřelých kožních buněk, ale také ke zesvětlení pigmentových skvrn.
Síla peelingu se přitom určuje podle typu pleti. Ženy, které mají v kůži více melaninu, by měly použít peeling na nejsvrchnější části pokožky, zatímco ženy se světlejší pletí hlubší peeling.
Domácí peelingy obvykle působí jen na svrchní části pokožky. Pro projasnění jsou vhodné přípravky s kyselinou glykolovou, mandlovou nebo mléčnou. Vhodné mohou být i peelingy s kyselinou fytovou, která způsobuje jen velmi jemné odlupování.
Při používání přípravků na bázi chemického peelingu dermatologové doporučují již nepoužívat tonery a séra s podobnými typy přísad, aby nedošlo k poškození kožní bariéry.
Laserové ošetření
Přestože dnes nejmodernější laserové přístroje nabízejí širokou škálu různých technologií a mohou být při odstraňování tmavých skvrn velmi účinné, neplatí, že tomu tak je naprosto u všech laserů.
„Laserová ošetření pomáhají rozbít pigment a zlepšit produkci kolagenu, což podpoří buněčnou výměnu a následné zesvětlení skvrn,“ vysvětluje dermatoložka Jeannette Grafová s tím, že pro středně tmavé skvrny dermatologové doporučují využít tzv. ablativní lasery či resurfacingové lasery.
„Resurfacingový laser kompletně obnovuje svrchní vrstvu pokožky. Tu stávající s nežádoucím pigmentem po ošetření nahradí zcela nová vrstva bez pigmentu. Skvělých výsledků dosahuje také při odstraňování jizev po akné. Cévní laser oproti tomu svrchní vrstvu pokožky nijak nenarušuje. Lze pomocí něj řešit pigmentové, sluneční i stařecké skvrny a výborný je rovněž při léčbě akné,“ doplňuje dermatoložka Dominika Slezáková.
Nicméně ani sebedokonalejší laser nemusí být vhodný pro každého, proto je vždy nutná konzultace s dermatologem. Kvůli podráždění nebo poškození se nedoporučuje u žen s aktivním akné, během vzplanutí kožních onemocněních nebo u melasmat.
Vhodná však může být širokopásmová světelná terapie BBL, což je forma intenzivní pulzní světelné terapie (IPL), která využívá vysoce intenzivní světlo. Je jemnější než laser, může být cenově dostupnější a obvykle vyžaduje méně prostojů mezi jednotlivými aplikacemi.