Článek
To, zda je žena "jablko" nebo "hruška" je dáno celou řadou genetických faktorů, zjistili vědci z Oxfordské univerzity a epidemiologové z Medical Research Council (MRC) v Cambridge. Ti určili celkem 13 sad genů spojených s tendencí k ukládání tuku buď v oblasti břicha (jablko) nebo boků a stehen (hruška).
Geny mají na svědomí tvar postavy i u mužů, nicméně z oněch 13 sad se sedm projevuje mnohem výrazněji u žen.
Některé předchozí výzkumy dokázaly, že lidé s postavou ve tvaru jablka častěji trpí srdečními chorobami a diabetem typu II. Během svého výzkumu vědci studovali DNA asi 250 tisíc lidí. [celá zpráva]
Vědci doufali, že tento objev povede k vývoji léků, které umí přerozložit tuk na bezpečnější "hruškovou" variantu.
Během stejného výzkumu mimo jiné objevili 18 sad genů spojených s obezitou a 32 s vysokým BMI. Lidé s plným počtem těchto genů vážili o 7 - 9 kilogramů více než ti, kdo jich měli méně.
"Zkoumání genetiky představuje zásadní cestu k léčbě obezity, " tvrdí Cecilia Lindgrenová ze střediska pro výzkum lidské genetiky na Oxfordské univerzitě. "Ukazuje se, že dosavadní léčba změnou životního stylu a další způsoby jsou velice obtížné, zkoumání genů představuje možnost vývoje nových léčiv souvisejících s rozložením tuku v těle."
Nicméně ke zmapování všech genetických důvodů, jež určují rozdíly v hmotnosti a tvaru těla, bude třeba ještě dlouhá doba. Zároveň geny představují jen malé procento v příčinách obezity a tak není možné tvar těla svalovat jen na genetické dispozice.