Článek
Od kořínků ke konečkům
Vlasové vlákno má dokonalou strukturu, která sama reguluje vlastní růst. Životní cesta každého vlasu začíná hluboko ve spodních vrstvách pokožky. S pomocí speciálního mikroskopu je možné sledovat rostoucí a množící se buňky, které postupně obklopují vlasový kořínek a vytváří základ vlasového vlákna.
Ploché buňky na povrchu vlasu, zvané corneocyty, jsou velmi kompaktní a celistvé. Tato vnější vrstva vlasu obsahuje jen málo vody, obvykle méně než 12 nebo 15% a přesto zůstává velmi pružná. Běžné proteiny se stávají křehkými a lámavými již při obsahu hydratace nižší než 50%.
Vnější ochrannou vrstvu vlasu tvoří čtyři až pět vysoce stlačených vrstev plochých buněk. Ta potom představuje pouhých 10% celkového průměru vlasového vlákna. Chrání vnitřní strukturu vlasu, a díky svému geniálnímu složení z proteinů a lipidů, je mimořádně odolná.
Uvnitř vlasového obalu se skrývá vláknitá vrstva (cortex). Tvoří asi 80 až 90% celkového průměru vlasu a jedná se o nejsilnější ze všech tří vrstev vlasového vlákna. V závislosti na síle vlasu cortex vytváří několik tisíc vláken, z nichž každé obsahuje 50 až 200 buněk. Součástí každého vlákna jsou i tisíce proteinových a keratinových smyček. Tato miniaturní očka jsou vzájemně provázána do svazků, které vytváří dlouhé řetězce. Takto propojené řetězce propůjčují vlasu jeho neuvěřitelnou pružnost a pevnost v tahu. Každý vlas udrží zhruba 100 g, aniž by se přetrhl. Všechny vlasy na hlavě tak bez problémů utáhnou až 100 kg.
Mezi svazky vláken v buňkách cortexu se nacházejí pigmentové částečky melaninu, který určuje přirozenou barvu vlasu.
Řasy a vlásky, se kterými se rodíme, mají přirozeně zakulacené konečky. Jakmile však vlasy začneme stříhat, vnitřní struktura vlasu je vystavena v místě střihu negativnímu působení a stává se zranitelnější, zejména pokud používáme tupé nůžky.
Růst a poškození vlasu
Naše vlasy rostou zhruba rychlostí jednoho centimetru za měsíc. 60 měsíců starý vlas by tedy mohl mít délku až 60 cm. Intenzita a frekvence zatěžování vlasů chemickými, fyzikálními či mechanickými vlivy během životního cyklu vlasu však výrazně narušuje jeho vnější ochrannou vrstvu. Konec vlasového vlákna pak bývá podstatně více poškozen, jelikož s délkou a stářím vlasu též ubývá šupinatých ochranných buněk na povrchu a vnitřní struktura vlasu se tak stává více zranitelnou.
Vlasové hodiny sestavené odborníky z Nivei
START - Nový vlas, čerstvě vyrostlý z vlasové pokožky, má velmi hladký povrch, ochranné ploché buňky jsou pevně semknuty - vlasové vlákno je zdravé a nádherně lesklé.
1 - Již po prvním měsíci je možné zaznamenat první poškození na okrajích plochých vrchních buněk - např. vlivem slunečního záření.
2 - Nánosy na povrchu vlasu mohou být způsobeny chemickým či mechanickým opotřebením.
3 & 4 - Pokračuje poškozování vlasu zejména na okrajích plochých vrchních buněk, ochranná vrstva vlasu je již viditelně narušená. Kartáčování vlasů může tento proces ještě urychlit.
5 - Na povrchu vlasu ulpívají odumřelé či odlomené části ochranných šupinek - jasný signál mechanického narušení.
6 - Ochranné šupinky na povrchu vlasu jsou již vážně poškozené, v místech poškození se odlupují.
7 - Okraje ochranných šupinek se otáčí a znesnadňují rozčesávání, což způsobuje další mechanické poškození.
8 - Na některých místech je ochranná vrstva již natolik narušená, že odhaluje vnitřní strukturu vlasu.
9 - Ochranná vrstva postupně mizí a vlivem exponované vnitřní struktury vlasu je vlasové vlákno rychle oslabováno...
10 & 11- ... poté je vlas bez ochranné vrstvy vystaven všem negativním vnějším vlivům a pomalu se začíná třepit a rozkládat na jednotlivá vlákna.
ZA PĚT MINUT 12 - Jakmile se u vlasů začnou objevovat roztřepené konečky, vnitřní struktura vlasu je nechráněná. Nůžky se zdají být jediným řešením!
MĚJTE NA PAMĚTI: |
Nůžky musí být ostré, aby nedocházelo k poškození vlasového vlákna. Tupé žiletky nebo nůžky mohou způsobit další výrazné narušení vlasu vedoucí k novým roztřepeným konečkům. |
Kartáčování či příliš hustý hřeben mají na vlasová vlákna stejné negativní vlivy. Mohou snadno narušit ochrannou vnější vrstvu vlasu. |
Nešetrným vysoušení ručníkem či častým vysoušením fénem můžeme vlas též poškodit. |
Vlasy trpí i při kulmování a žehlení vlasů. |
Sluneční záření vlasům též neprospívá - UV paprsky jsou totiž příčinou vzniku ničivých volných radikálů uvnitř vlasu. |