Článek
Prsten z rákosí, kůže, slonoviny – i tak vypadaly zásnubní prsteny v historii. Římanky měly dokonce jeden prsten na doma a druhý do společnosti. Středověcí šlechtici kladli důraz na význam drahokamů a nejvýše si cenili vášnivého rubínu. K boomu diamantů došlo až s objevem Afriky a jeho diamantových dolů. Tento trend přetrvává dodnes.
Jistou mystiku v sobě nese i samotné umístění zásnubního prstenu. Římané věřili, že právě prsteníčkem prochází „žíla lásky“, která spojuje tento prst se srdcem, a tak ho umístili sem.
„Dnes mohou být ženy za tento nevědecký důvod rády – prsteníček levé ruky je – tedy kromě malíčku – nejméně namáhaným prstem, prstýnku tak hrozí mnohem nižší riziko poškození,” dodává Ester Engelová ze šperkařské dílny Esterstyl.
Jak se vyznat v dámských hodinkách
Samotný tvar prstenu, tedy kruh, symbolizuje nekonečnost, nepřetržitý koloběh života, věčnost, vesmír, nekonečnou lásku a dokonalost.
V každém náboženství a století měl kruh trochu odlišný význam. Všichni se ale shodují na pozitivní symbolice nekonečna a času. V magii byl používán jako ochrana proti zlým duchům. Zásnubní prsten spojuje životy dvou lidí a jejich bezmeznou lásku. Nelze jej zlomit ani rozdělit. Pouto, které přetrvá věky.
Jaké jsou trendy pro rok 2020?
Klasické solitéry
Nejikoničtějším zásnubním prstenem je bezpochyby solitér, což je jednoduchý prsten s větším kamenem uprostřed či s jedním hlavním kamenem a s vícero menšími.
Vybírat můžete z nemalého množství tvarů, velikostí, broušení či druhů kamenů. „Čím dál více mužů si uvědomuje, že se zásnubní prsten stává rodinným šperkem předávaných po generace a nebojí se do takto důležitého šperku investovat. Základem kvalitního zásnubního prstenu je briliant. Krásný briliantový prsten nemusí být drahý. Nejprodávanější prsteny se pohybují v cenách kolem 10 tisíc,“ komentuje trendy pan Kubíček ze společnosti Brilas.
Znovuobjevené zlato
Není to tak dávno, kdy šlo klasické žluté zlato na dračku, později začalo být vnímané jako zastaralé a nevkusné. Nyní se ale trendy opět obracejí a zlato je opět v módě.
„Po letech, kdy zcela zásadně dominovalo na trhu bílé zlato, se pomalu, ale jistě situace otáčí. Na scénu se vrací žluté zlato spolu s nejmodernější barvou současnosti, červenou. Zejména červené zlato dokáže prsten pozvednout z průměru na vrchol elegance a obdivu. Jde to ruku v ruce s trendy návratu k maximální přirozenosti a ryzí čistotě v kovu i šperkařské práci,“ komentuje návrat žlutého zlata Kubíček.
Vyznejte svoji lásku symbolickým šperkem ve tvaru srdce
Šperky ze žlutého zlata byly vždy ty, které ve zdobném provedení nosila smetánka, v jednoduchém zpracování dělaly radost i obyčejným lidem. Jako takové tedy nikdy nevyjdou z módy.
Můžete ale i experimentovat a zvolit kombinaci tradičního žlutého zlata a bílého či růžového.
Český design
Česká šperkařina je na vzestupu. Mnoho designérů přichází s vlastními originálními návrhy krásných zásnubních prstenů, které jsou netradiční a autentické.
Vybírat můžete mezi organickými prsteny s nesymetricky uspořádanými brilianty, ale také prsteny inspirovanými podvodním světem či těmi, které připomínají dobu dávno minulou.
Viktoriánské tvary
Viktoriánská éra měla výrazný vliv i na šperky, a to především díky představení broušeného růžového diamantu, častějšímu využívání perel a také kombinaci několika kamenů přesně zapadajících do sebe. Nastal čas návratu k perlám, starobyle vypadajícího vzhledu prstenů, ale i ostře broušených kamenů.
Vybírat můžete i z nejrůznějších barevných kamenů. Příklad prstýnku jako pro princeznu? S velkým modrým kamenem tanzanitem, který je obklopen několika malými brilianty. Modrá není váš šálek kávy? Pak vsaďte například na klasický český granát nebo luxusní barevné diamanty.