Článek
„V zimě dochází k odrazům slunečních paprsků od sněhu a tím pádem může mít člověk ještě větší obtíže, než v létě. Ultrafialové záření má vlnovou délku kratší než viditelné světlo, a tak jej vlastně nevidíme. Proto nás to může někdy zmást a navodit pocit, že brýle nejsou potřeba,” varuje Adéla Maroszová, optometristka Grand Optical.
Pokud se pohybujeme v zasněženém prostředí, je potřeba myslet na to, že až 70 % světla se od sněhu odrazí, dodává.
Možností je mnoho
Bohužel u většiny lidí, kteří nosí brýle, v zimě nastává, na rozdíl od léta, problém při přechodu ze zimy do tepla. To totiž znamená, že se jim skla zamlží a neuvidí na cestu. Nebo je také možný scénář, vzít si dioptrické brýle pod brýle lyžařské. Ale i tehdy hrozí zamlžování, a to i přesto, že dnešní moderní lyžařské brýle jsou vybaveny speciální úpravou právě proti zamlžování.
„Pokud se chystáte na sjezdovky, doporučuji sáhnout po brýlích s celými obroučkami, nejlépe z kovového materiálu, kvůli jejich vyšší odolnosti,” doporučuje doktorka Věra Kalandrová z Oční kliniky Neovize. Další možnost je vybírat lyžařské brýle, které jsou speciálně určeny k nošení společně s brýlemi dioptrickými.
„Také můžete zvolit lyžařské brýle, do kterých lze vsadit dioptrický klip. Ty nabízejí komfortní zorné pole a lyžaři tak bezpečnější pohyb po sjezdových tratích,” říká Maroszová.
Věra Kalandrová dále upozorňuje, že na trhu se dají sehnat i specifické pomůcky, jako například úchyt na připevnění dioptrických skel na lyžařské brýle, nebo speciální ventilátor, který pod brýle přivádí čerstvý vzduch.
„Mnohem vážnějším rizikem je pak poranění oka o skla z dioptrických brýlí při pádech,” upozorňuje lékařka.
Proč jsou důležitá barevná skla v lyžařských brýlích? |
---|
Zabarvení folie v lyžařských brýlích eliminuje určitou část viditelného světla. Každému klientovi může vyhovovat jiný tón zabarvení. Folie lyžařských brýlí filtruje také UV záření, které je zvláště ve vysokých nadmořských výškách intenzivní. |
Čočky jsou nejvhodnější, mají ale svá rizika
Nejpohodlnější a nejbezpečnější jsou, při všech sportech bez výjimky, dioptrické čočky. Na svazích je pak i výhodou, že si lze pohodlně nasadit lyžařské brýle a bez problémů se věnovat sportu.
Ovšem i zde hrozí riziko. Při extrémních mrazech a vysokých nadmořských výškách může dojít k otoku rohovky a následnému přimrznutí čočky k rohovce.
„Přimrznutí čočky v našich podmínkách ale nehrozí,” upřesňuje primářka Oční kliniky Duovize Lucie Valešová.
„K určitým potížím ale může dojít ve vysokohorském prostředí. Oči se více vysušují a může dojít k nedostatečnému okysličení rohovky a jejímu otoku. Prvním příznakem jsou barevné kruhy a následuje rozmazané vidění. V takovém případě je pro zdraví očí nutné co nejrychleji čočky vyjmout a nahradit je brýlemi,” doporučuje Valešová.
Pokud tedy nosíte čočky na horách, je dobré mít stále brýle po ruce. Není to sice nejpohodlnější řešení, avšak pro oči je to nejbezpečnější varianta.
Existují čočky, které mají funkci slunečních brýlí, tedy chrání oko proti UV záření? „Ano,” říká optometrista Pavel Beneš. „Platí to zejména u kontaktních čoček, které jsou vyrobeny z materiálu hypergel. Mají v sobě totiž zakomponovanou i složku, která blokuje škodlivé UV záření,” vysvětluje.
Člověk ale rozhodně neudělá chybu, když se do slunečného počasí na horách vybaví pro jistotu ještě nedioptrickými slunečními brýlemi.