Článek
Na vývoji Barbie–objevitelky se vedle hračkářského gigantu Mattel podílela i společnost National Geographic.
„Nová řada panenek, v níž se představuje Barbie jako astrofyzička, entomoložka, ochránkyně přírody, hydrobioložka či fotografka divoké zvěře tady měla být už dávno,“ upozorňuje pro deník The Washington Post 65letá Nadkarniová. Je profesorkou biologie na univerzitě v Utahu a zabývá se deštnými pralesy a výživou rostlinstva.
„Během dospívání jsem se snažila žít prostě, na základě Gándhího zásad. A do takového světa Barbie nepatřila, takže sama jsem si s ní nikdy nehrála,“ prohlašuje Američanka, jejíž otec pocházel z Indie. Matka byla v domácnosti a otec byl farmakolog. Nalini i její další čtyři sourozence rodiče vedli k tomu, aby si vyráběli vlastní hračky.
Barbie ztratí vlasy a dostane kožní poruchu
Rostliny pomáhají vězňům
Maturovala v roce 1972, doktorát z lesní ekologie získala na Washingtonské univerzitě v roce 1983. V rámci svého výzkumu mimo jiné vytipovává stromy a květiny, které by měly ve věznicích zklidňovat potenciálně agresivní jedince.
„Barbie coby vědkyně jsou velkým krokem dopředu. Není to sice perfektní hračka, protože barbíny mají ještě pořád biologicky nereálné tělo, navíc vyrobené z plastů, ale přesto je to dobrý začátek,“ tvrdí Nadkarniová.
K podobnému kroku podle vlastních slov vyzývala výrobce už dlouhá léta. Už v roce 2003 přišla na nápad, že právě touto cestou by šlo přilákat k vědě více děvčat. Firma ale tvrdila, že taková Barbie by byla neprodejná.
Polární ekoložka Marie Šabacká: Tropické ledovce jsou na změny klimatu nejcitlivější
Do obchodních řetězců se „vědecké” barbíny dostaly loni v létě a Nadkarniová prý od té doby dostává dopisy a e-maily s díky za ochranu deštných pralesů i s dalšími dotazy ohledně její práce.
A nakonec se dočkala panenky i ona. Designéři výrobní firmy jí vyrobili jednu barbínu nesoucí její vlastní podobu, prý jako vyjádření díků za spolupráci.
Zobrazit příspěvek na InstagramuPříspěvek sdílený The University of Utah (@universityofutah), Lis 14, 2019 v 2:02 PST