Článek
1. Dokonale čistá pleť
Základním krokem k rozjasnění je důkladně očištěná pleť. Vsaďte na dvojí čištění. Kromě odličovacího mléka či pěny použijte i micelární vodu. Odstraníte tak z pleti skutečně veškeré nečistoty a pokožka pak bude mnohem lépe fungovat i vypadat.
Nezapomínejte ani na tonizační pleťovou vodu, která pleť osvěží a postará se, aby následná péče lépe fungovala.
2. Pravidelný peeling
„Horní vrstva kůže čelí neustálému rohovatění kožních buněk, ty odumírají a odlupují se. Celý tento proces se děje jednou za tři týdny. Díky peelingu pomůžeme pokožce k lepšímu odstranění odumřelých kožních buněk, pleť je tak nachystaná vstřebávat účinné látky z krémů a sér,” vysvětluje dermoporadkyně Markéta Vršanová, Dis. z lékáren Dr. Max.
Samozřejmě je velmi důležité používat peelingy určené pro konkrétní typy pleti. Jiné se hodí na problematickou (např. s vyšším účinkem a přídavkem hloubkově čisticích látek, mezi které patří jíly, jež uvolní póry a odstraní černé tečky), suchou či citlivou pleť (u citlivé pleti je vhodný peeling na bázi esenciálních olejů).
Peelingy by se měly používat jedenkrát, maximálně dvakrát týdně. Při častějším používání si naopak uškodíme, pokožka se může stát až intolerantní.
3. Pleťové masky
Masky dodají pleti potřebnou hydrataci a výživné látky, zároveň pokožku zvláční, zjemní a sjednotí tón pleti. Jejich výhoda spočívá i v tom, že při nich dokážeme velmi dobře relaxovat.
4. Séra, krémy
Na rozjasnění pleti je nejlepší působit ve spodních vrstvách pokožky. „Buňky ve spodních vrstvách kůže se stále dělí a vytlačují starší buňky k povrchu. Proto potřebujeme působit v hlubších vrstvách kvalitními přípravky obsahujícími účinné látky, které jsou schopny řídit rovnoměrné zabarvení pleti a tím i jas,” upozorňuje dermoporadkyně.
Tuto službu pak nejlépe poskytují především séra, která jsou zodpovědná za vstřebávání se do spodních vrstev pokožky. Plní jak funkci hydratační, tak i zpevňující nebo rozjasňující.
5. Podkladové báze
Primer neboli podkladová báze dokáže proměnit unavenou pleť velmi rychle v rozzářenou pokožku. Nanáší se na hydratační krém a lze ji nosit i v okamžiku, kdy chodíte nenalíčené.
6. Rozjasňující make-up
Rozjasňující make-upy splývají s pokožkou, přesto dokážou dokonale zamaskovat všechny nedostatky. Obvykle obsahují rozjasňující pigmenty, které opticky odrážejí světlo, pleť pak působí svěže a sjednoceně.
7. Další rozjasňovače
Rozjasnit pleť můžete i správně zvoleným bronzerem naneseným na lícní kosti, ale i korektorem, rozjasňujícími pudry či tvářenkami.
Korektor aplikovaný pod očima zakryje tmavé kruhy, čímž se pleť velmi významně prozáří. Korektor při aplikaci neroztírejte, ale vklepávejte konečky prstů.
Nikdy nezapomínejte na tvářenky. Vhodné jsou narůžovělé a korálové odstíny. Aplikujte je na zdravíčka (nejvyšší místo na tvářích, když se smějete). Pudrové rozjasňovače můžete použít i na lícní kosti, spánky, ale i na špičku nosu a bradu, případně oblast nad horním rtem.
Rozjasnit můžete i oční okolí. Pomoci vám může rozjasňovač či oční stíny s perleťovým odstínem - u světlé pleti s nádechem do stříbrna, u tmavší pleti s nádechem do zlatova.
8. UV filtry a opalovací krémy
UV paprsky jsou jednou z hlavních příčin tvorby pigmentace a stárnutí pleti. A právě pigmentace ztemňuje pleť. Proto je velmi důležité neustále se před těmito paprsky chránit.
Vhodné je používat přípravky na pleť s UV filtry, a to minimálně s faktorem SPF 30. Jelikož většina krémů či make-upů obsahuje nižší filtry, je dobré používat speciální opalovací krémy na obličej.
9. Pitný režim
Dostatečný pitný režim je naprostou nutností u zdravě působící pokožky. Dermatoložka Joy McCarthyová například doporučuje vypít každý den ráno šálek vlažné vody se šťávou z půlky citrónu.
Výborné je i popíjení zelených šťáv, které pomáhají s detoxikací jater, což je nezbytné pro čistou a zdravou pokožku.
Blahodárně pak mohou působit i vývary z kostí, které obsahují kolagen, želatinu, glycin a další klíčové proteiny pro zkrášlení pokožky.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: