Článek
Francouzská vláda již v minulosti zakázala zaměstnancům jíst oběd u pracovních stolů pod trestem pokuty. Důvodem bylo pobídnutí francouzských dělníků k tomu, aby si dali pauzu od svých rutin. Podle mnoha studií je totiž pauza od práce stejně nezbytná jako produktivní.
To, co jíme a jak to jíme, má totiž psychologické a výživové důsledky. Obědvání u pracovního stolu může vést k „nevědomému stravování“. „Pokud jíte u pracovního stolu, může se stát, že nebudete věnovat pozornost fyziologickým podnětům, jako je například náznak sytosti. Velice pravděpodobně navíc budete jíst rychleji a nebudete se cítit plní,“ říká Leanne Redmanová, výkonná ředitelka pro vědecké vzdělávání v Pennington Biomedical Research Center.
Zaměstnanci jsou na home office produktivnější než v kanceláři, ukázal výzkum
Během pandemie se navíc tento problém prohlubuje, protože v tradiční kanceláři máte přesný čas vyhrazený na oběd, což vede k pravidelnému režimu. Při práci z domova pravidla padají a přístup k ledničce je časově neomezený.
Podle Brooke Schellerové, doktorky specializující se na klinickou výživu, se snadnější přístup k širší škále potravin projeví i ve vyšší spotřebě kalorií. „Absenci normálního života máme tendenci kompenzovat dobrým jídlem,“ dodává.
Stop multitaskingu
„Sice se to může zdát jako dobrý nápad, vyřídit si e-maily během obědvání, ale věřte, že díky pauze budete ve skutečnosti daleko více produktivní. Pokud si totiž nedáme třicetiminutovou až hodinovou pauzu, hrozí nám ztráta koncentrace, bdělosti a v konečném důsledku i vyhoření,“ říká Schellerová.
Modré světlo, které vyzařují počítače, telefony či tablety, navíc stimuluje produkci stresového hormonu kortizolu.
„Díky pauze si dobijete baterky a dáte svému mozku příležitost k tomu, aby se restartoval. Navíc budete bdělejší a podle výzkumů i kreativnější,“ dodává Schellerová.