Článek
Power dressing je synonymem konzervativního stylu připomínajícího pánský šatník. V dámském pojetí to znamená kalhotové kostýmy, saka s vycpanými rameny, svetry s rolákem a sukně po kolena. Tyto oděvy byly obvykle sladěny s doplňky, jako jsou hedvábné šátky a decentní šperky, např. brože a perlové náhrdelníky. Mezi hlavní představitelky power dressingu patřily například britská politička Margaret Thatcherová, které se přezdívalo Železná lady, nebo princezna Diana.
Ale zpět do přítomnosti. Power dressing podle Zuzany Kubíčkové dává dnešní ženě absolutní svobodu kombinovat mužské i ženské elementy podle aktuální nálady či potřeby. Přísnost kalhotových kostýmů, oblekových vest, širokých ramen či vázanek zjemňují hedvábné látky, zvýrazněný pas, výrazná silueta či rafinovaně odhalená ramena. Hra s protiklady je jedním z typických principů tvorby designérky.
Historie power dressingu
Ačkoliv power dressing získal na popularitě zejména v 70. a 80. letech minulého století, jeho původ lze datovat již do 20. let 20. století, kdy inovativní návrhářka Coco Chanel uvedla na trh dámský kostým, který se skládal z těsné sukně a vlněného saka bez límce na knoflíky.
Představoval zlom ve způsobu oblékání žen, umožnil jim vypadat moderně, žensky, ale zároveň se cítit pohodlně. Zahrnoval tradičně mužské prvky, které dodávaly ženám velmi autoritativní vzhled, nechávaly však i prostor pro rafinovanost a sofistikovaný zevnějšek.
Nejdůležitější inovací dámského kostýmu od Chanel bylo, že byl záměrně navržen tak, aby se přizpůsobil měnícímu se životnímu stylu žen, které během první světové války a po ní pomalu vstupovaly do dříve výhradně mužského prostředí.
Tento look povzbudil ženy, aby se pokusily dosáhnout svých profesionálních cílů a poskytl jim pohodlí a mobilitu, čímž odpovídal jejich nezávislému a aktivnímu životnímu stylu.
Zda převáží mužský či ženský prvek nebo zda budou oba v perfektní harmonii, o tom si každá žena rozhodne sama. Kapsulová kolekce je totiž postavená na patnácti modelech, ze kterých lze vytvořit nespočet looků. Díky její modulárnosti lze volit na ose mezi dámskými a pánskými prvky, monochromatičností a barevností, minimalismem a extravagancí či upjatostí a vyzývavostí.
Návrhářka Zuzana Kubíčková: Pařížská je sen, kterým to nekončí
„U každého modelu jsem hledala ideální proporci a vzhled, aby slušel každé siluetě a velikosti. Každá osobnost si v mé kolekci najde své,“ vysvětluje Zuzana Kubíčková.
Působivou siluetu při chůzi vytvářejí klasické pouzdrové sukně se záhyby a propracovanými detaily. Velmi ženský look podporují hedvábné a saténové sukně a halenky, u nichž designérka pracuje s diagonálními liniemi, které při pohybu krásně splývají s tělem.
Klasické hladké střihy kolekce připomínají svou siluetou nebo některými detaily prvky pánského šatníku. Pánskou siluetu lze proměnit například pomocí stahování v pase.
Variabilitu poskytují i halenky. Vázanka u krku se může aranžovat jako bohémský šál, strohá kravata nebo naopak jako výrazná dominantní mašle. Rovněž manžety rukávů lze nechat volně splývat nebo je naopak vázat na několik způsobů.
Základní barevnost kolekce jde cestou monochromatických outfitů neutrálních barev, jako je černá, antracitová a bílá. Osvěžení barevnosti nabízejí například odstíny chladivé modré, šeříkové nebo výrazné motivy potisku látek, které přinášejí osobitý look.