Článek
První dojem je v mezilidských vztazích často rozhodující. Čich jako jeden ze základních smyslů je v tomto směru velmi důležitý. Pokud někomu nebudete vonět, jen velmi těžko s dotyčným utvoříte fungující vztah. A naopak bude-li vaše vůně druhému příjemná, může to ovlivnit jeho postoj k celé vaší osobnosti.
V každém případě by lidé měli být především ohleduplní k ostatním. Lidský zápach může být velmi nepříjemný a například v teplých dnech v uzavřených místnostech či v přeplněných hromadných dopravcích, může způsobit mnohým lidem nevolnost až mdloby. Nikdy nezapomínejte na to, že přestože vám váš pach nevadí, ostatním vadit může. Díky podcenění situace můžete i vy díky zápachu zažít spoustu nepříjemností. Např. budete-li žádat o práci, váš zápach může být hlavním důvodem, proč vás do zaměstnání nepřijmou. Pro vás to možná bude znít diskriminačně, nicméně kdo z vás by chtěl sedět v kanceláři s někým, kdo zapáchá?
Denně se z těla odpaří až 500 ml vody
Pocení je pro nás velmi důležité, především díky jeho funkci - regulaci tělesné teploty. Ve chvíli, kdy roste tělesná teplota, ať už proto, že jsme ve stresu či sportujeme, nebo je venku horko, musí se naše tělo nějak ochladit. A tak dává náš nervový systém pokyn potním žlázám , které vyloučí pot. Tělo se pomocí potu ochlazuje a zabraňuje se tak přehřátí organizmu.
Pot je čirá vodnatá tekutina bez zápachu. Vlivem bakterií dochází k jejímu rozkladu a ke vzniku nepříjemného pachu. Pot se do určité míry odpařuje z povrchu těla, aniž bychom si toho všimli. Jde o tzv. perspiraci, při které se denně odpaří z těla až 500 ml vody. Větší množství vylučovaného potu, ale již vnímáme - jedná se o aktivní pocení. Protože je aktivita potních žláz řízena nervovým a hormonálním systémem, reagují žlázy i na změny emoční. Při emocionálním pocení se zpotíme během několika sekund. Takto vzniklý pot zpravidla obsahuje více látek, které rozkládají bakterie, a jeho pach je výraznější. Pokud je venku velké horko, často trvá delší čas než se začneme skutečně potit.
Foto: Novinky - 1. Tuhý antiperspirant FA Balsam, 2. Tuhý antiperspirant Rexona citrus, 3. Nivea Deo kuličkový antiperspirant Perl Beauty, 4. Kuličkový deodorant Radox a Vitamin Care
Prevence pocení
Prevence vzniku nepříjemného pachu spočívá zejména v denní hygieně nejen těla, ale i oblečení. Vhodné jsou přírodní materiály, důležitá je častá výměna prádla a používání deodorantů a antiperspirantů. Svoji roli hraje i správná strava, jelikož některé aromatické silice z jídla přecházejí z jídla i do kůže (česnek, kari, cibule, kmín, ryby atd.) a ovlivňují tak výsledný pach.
Antiperspiranty omezují činnost potních žláz tím, že vedou ke stažení povrchové rohoviny a brání tak vzniku potu. Vlastní deodorační účinek je dán přítomností bakteriostatických, bakteriocidních přísad a kyselého pH. Oproti tomu deodoranty jen překrývají pach a nesnižují tvorbu pachu. Jejich účinek bývá krátkodobý a je třeba ho používat i několikrát denně.
Foto: Novinky - 1. Tuhý deodorant Nivea Aqua Cool, 2. Kuličkový deodorant Avon Individual Blue for him, 3. Kuličkový deodorant Ouick Dry FA Sport, 4. Antiperspirant Clarins v kuličce - bez alkoholu, 5. Lacoste Pour Homme Deo Stick, 6. Radox Deo Roll-on.
Kdy pocení může být příjemné |
Apokrimní potní žlázy v naší kůži zejména v podpaží, ušních kanálcích, v okolí prsních bradavek a pohlavních orgánů vylučují v reakci na náš emocionální stav vůni těla s feromony. Feromony jsou přírodní chemické látky, které vysílají podvědomé signály opačnému pohlaví, kde spouští velmi silné sexuální odezvy. Proto jsou tyto fermony často přidávány do nejrůznějších vůní ke zvýšení sexuálního apetitu. |
Anketa
Potní žlázy
Na těle člověka rozlišujeme malé a velké potní žlázy.
**Malé potní žlázy se v počtu 2 - 3 milióny nacházejí na celém kožním povrchu s vyjímkou rtů, očních víček a některých částí pohlavního ústrojí. Ústí na povrch kůže, kde vylučují čirou tekutinu a tvoří její ochranný povlak.
**Velké potní žlázy nebo také pachové žlázy se vyskytují v podpaží, ve tříslech, na prsních bradavkách a kolem genitálu a konečníku. Produkují hustší zkalenou tekutinu žluté barvy, která obsahuje více bílkovin a tuku, jejichž rozkladem vzniká živná půda pro nejrůznější baktérie a kvasinky - které zapáchají. Velké potní žlázy se u člověka vyvíjejí až v pubertě a jsou zodpovědné i za specifický pach člověka.
**Muži se často potí více než ženy, což je dáno především větším množstvím potních žláz u mužů a jejich větší aktivitou.