Článek
Přestože existují na trhu stovky potravinových doplňků, preparátů, tinktur, šamponů a balzámů zaručujících obnovu hustého vlasového porostu, plešatí muži i po jejich použití zůstávají v naprosté většině případů bezvlasí. Tyto přípravky totiž mohou účinkovat jen tam, kde holohlavost způsobila nějaká choroba nebo fyziologická porucha. Pokud je dána řídká hříva geneticky, pak profesor Markus Nothen z Univerzity v Bonnu a doktor Roland Kruse z Univerzity v Düsseldorfu používání takových preparátů vůbec nedoporučují. Jak tito dva odborníci podotýkají, proti genetické informaci se dá bojovat jen těžce, stejně jako nemůžeme měnit barvu očí, nezměníme ani plešatost.
Geny pro plešatost jsou ovlivněné pohlavím, takže u žen fungují jinak než u mužů. Proto je také v populaci více holohlavých mužů než žen. Tyto geny jsou umístěny na ženském pohlavním chromozómu X. A ten muži získávají vždy od matky, zatímco od otce dostávají chromozóm Y.
Plešatost je poměrně složitě řízený rys, který ovlivňují jednak geny a jednak hladina mužských pohlavních hormonů v těle. Německým odborníkům se ale podařila najít oblast na chromozómu X, kterou mají plešatí muži, zatímco u vlasatých je jiná. V této oblasti chromozómu se vyskytují receptory pro mužské pohlavní hormony androgeny, čím více je receptorů (přijímačů), tím více plešatost hrozí. Chromozóm X ale každý muž získává od ženy. Na matce tedy závisí, zda bude potomek plešatý či nikoli. Je dobré zjistit, zda byl plešatý děda, od něhož jeden ze dvou chromozómů X matka získala.
"Je to velmi složité. Jeden chromozóm X získává matka od otce - dědy, ale druhý od matky - babičky. Takže i když není plešatý děda, může přenést na dceru plešatost babička, která ho má od svého otce (pradědy). Proti genům mnoho nezmůžeme, přesto se dají některé dědičné znaky částečně ovlivnit. Správnou stravou a zdravým životním stylem můžeme částečně plešatost zmírnit, ale nezabráníme jí celkově," prohlašují genetici.