Článek
MDŽ se slaví v mnoha zemích světa, kde si lidé připomínají zejména boj žen za volební právo a zrovnoprávnění, zároveň se snaží poukázat na oblasti, v nichž znevýhodněné postavení stále přetrvává. Stále je tomu tak například na trhu práce. U žen je kladen velký důraz na roli matky, která je překážkou pro jejich kariéru. Situace je dnes sice mnohem lepší než před lety, ale stále je i v tomto směru co zlepšovat.
Nejde tedy o žádný přežitek socialismu, ale o smysluplný svátek, na který by se rozhodně nemělo zapomínat, a je dobře, že se i u nás vrátil v roce 2004 jako významný den do kalendáře.
Proto je 8. březen tím nejlepším dnem pro obdarování manželky, partnerky, matky, ale i kamarádek či kolegyň. Většina z nich to totiž skutečně ocení. Jak ukázal dřívější průzkum značky L’Oréal Paris, 70 procent Češek v oslavách tohoto dne vidí smysl.
Řekněte si ve vztahu o více pozornosti
Jak probíhají oslavy MDŽ ve světě
Mezinárodní den žen je uznán jako oficiální svátek například v Afghánistánu, Bělorusku, na Kubě, v Rusku či ve Vietnamu.
Velmi populární je například v Chorvatsku či Srbsku. V Rumunsku je tento den brán jako ekvivalent ke Dni matek. Dary a květiny proto dostávají jen matky a babičky. Po rozpadu SSSR od tohoto dne upustila Arménie. Místo toho tam však zavedli státní svátek krásy a mateřství datovaný k 7. dubnu.
V Itálii jsou pro tento den typické květiny – žluté mimózy. V Rusku a Albánii zase muži darují čokoládu. Ženy v Portugalsku tento den oslavují v noci ze 7. na 8. března, kdy chodí na večírky a večeře, ale bez mužů.
V Polsku, na Slovensku, v Makedonii, Brazílii, ale i u nás dostávají ženy květiny od manželů, zaměstnavatelů, ale i učitelky od dětí.
Volební právo žen nebylo samozřejmostí
- Ačkoli boj za zrovnoprávnění žen (nejen ve volbách) začal v 19. století ve Velké Británii a Spojených státech, ani jedna z těchto zemí nebyla mezi prvními, jež volební právo na národní úrovni uznaly. Prvním územím na světě, kde získaly ženy volební právo, se stala v roce 1838 britská korunní kolonie Pitcairnovy ostrovy, na celonárodní úrovni tak učinil jako první v roce 1893 Nový Zéland, následován v roce 1902 Austrálií.
- Evropským průkopníkem a třetím na světě v uznání volebního práva žen se stalo v roce 1906 Finsko. Do konce první světové války jeho příkladu následovala ani ne dvacítka zemí včetně Británie (1918), kde ale mohly zprvu volit jen ženy starší 30 let (na 21 let byla věková hranice snížena v roce 1928).
- V Československu získaly ženy volební právo v roce 1919 současně s muži. Do ústavy USA bylo volební právo žen zakotveno v roce 1920, předtím ho měly ženy v některých státech Unie.
- V islámském světě prolomil hráz předsudků turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk, který s řadou dalších reforem přiznal ženám právo volit (1930) a být voleny (1934). Předstihl tak i mnohé evropské země, včetně Francie (1944), nejstarší republiky světa San Marina (1960) či Lichtenštejnska (1984).
- Poslední politická bašta mužů v Evropě padla až v roce 1990, kdy soud v Lausanne nařídil švýcarskému kantonu Appenzell-Innerrhoden uznat volební právo žen, jež jim tam bylo v místních volbách do té doby upíráno, ačkoliv Švýcarsko toto právo uznalo v roce 1971.
Pokud tedy budete chtít ženy ve svém okolí potěšit, nic nezkazíte květinou, ale i drobností či jen samotnou gratulací. Inspirujte se našimi tipy.
Trojitá dávka funkční kosmetiky pro všechny superženy. Dárkovou sadou Triple Love potěšíte na MDŽ svou drahou polovičku, sestru i kamarádku. Antiperspirant Fresh Pit, krém na ruce Handjob a balzám na rty Liplick Mindy Mint. K tomu všemu dárková taška pro snadné zabalení. Cena 555 Kč, k dostání na angrybeards.cz.Foto: Angry beards
Komerční sdělení
Nebojte se odměnit! Mezinárodní den žen je ideální příležitost, jak trochu rozmazlit sama sebe. Třeba právě vám Černá perla splní i ty nejtajnější sny. Hlavní výhra je totiž 15 000 000 Kč. Zkusíte ho? Stírací los Premium Černá perla stojí 500 Kč a seženete ho na všech prodejních místech Sazky.Foto: Sazka
Komerční sdělení