Článek
Šneci tu ale nejsou žádní domácí mazlíčci. Chovají se pro jejich výborné maso plné bílkovin.
K této nezvyklé pochoutce přivedl kuchaře Romana Khusnutdinova a jeho kolegu Viktora Parka vlastní zážitek, kdy si objednali v restauraci šnečí maso a byli jeho chutí nadšeni.
Začali tedy přemýšlet, jak by mohli šneky sami připravovat a také jak snížit cenu, protože jim nabízení šneci přišli moc drazí. Nakonec došli až k tomu, že si otevřeli restauraci zaměřenou pouze na šneky a založili si vlastní šnečí farmu.
Různé druhy
Na farmě pěstují dva druhy šneků - hlemýždě Helix Aspersa Müller a hlemýždě afrického (kaviárového) Helix Aspersa Maxima, kterým se snaží zajistit co nejlepší podmínky. Že to dělají dobře, se dá poznat na velikosti šneků a jejich kvalitě při přípravě jídel.
Na farmě mají 15-20 tun hlemýžďů Müller a 5 tun hlemýžďů Maxima, jedná se zhruba o 2-2,5 milionu kusů. Péče o ně je poměrně náročná.
„Je to každodenní proces. Je potřeba je každý den krmit a zalévat vodou. Krmíme je vápníkem pro růst ulity, aby byla tvrdá, poté slunečnicemi, pšenicí a jinými obilovinami,” popisuje okolnosti chovu spolumajitel farmy Viktor Park.
Ochutnejte na Vánoce šnečí delikatesy
Jídlo a sex
Šneci v podstatě jen žerou a množí se. Ideální čas pro rozmnožování je u nich v září a říjnu, kdy dosahují dospělosti a pak také sami vycítí, že začíná zima.
Jakmile ukončí rozmnožování, je nutné je okamžitě uklidit do tepla, protože když pocítí první mrazy, začnou se zahrabávat do země a pak jsou pro restauraci nepoužitelní.
Pro konzumaci se šneci sbírají obvykle v srpnu, září a říjnu, když dosáhnou požadované velikosti.
Delikatesa na talíři
Šnečí maso je velmi zdravé, výživné a také vhodné, když chcete hubnout. Obsahuje totiž vysoce kvalitní proteiny, neobsahuje cholesterol a má velmi nízký podíl tuku.
Jeho vysoký obsah vápníku pak působí příznivě na klouby, byly také prokázány pozitivní účinky jeho konzumace u lidí s kardiovaskulárními potížemi. Dále pak obsahuje vitamíny A, B6 a B12.
„Tradice jíst šneky vznikla po stoleté válce ve Francii, když chudí lidé neměli co jíst, začali tak jíst žáby a šneky. Později to začalo chutnat i bohatým lidem a stala se z toho delikatesa,“ dodává Roman Khusnutdinov.
Nenechte se tedy odradit nehezkým vzhledem šneků a jejich „slizkostí“. Po uvaření je z nich totiž velká lahůdka a jedná se o opravdový gastronomický zážitek.
Majitel restaurace Novinkám sdělil, že jakmile to bude možné a vláda to dovolí, restaurace se znovu otevře zákazníkům.