Článek
Kůže je největším orgánem těla. Funguje jako ochranná bariéra, která chrání vnitřní struktury před stresem a vnějším prostředím, zároveň má i termoregulační a metabolickou funkci. Obsahuje širokou škálu receptorů, které jsou zodpovědné za detekci bolesti, tlaku, teploty a dotyku.
Péče o pokožku má tak skutečně smysl, jelikož se to odrazí nejen na jejím vzhledu, ale i funkci a zdraví. Mezi největší hrozby, které pokožku mohou poškodit, patří UV záření, znečištěné prostředí, ale i odpadní látky, které kůže přirozeně vylučuje a které mohou také způsobit předčasné stárnutí pokožky.
Pravidelná péče o pokožku by tak měla být samozřejmostí. Pozor byste si ale měly dát i na tyto časté chyby.
Příliš rychlé odstranění make-upu
Čistit pleť ve stresu se opravdu nemusí vyplatit. Jde o to, že tak jen těžko provedete všechny důležité kroky, které zaručují hloubkovou a dostatečnou očistu.
Zlepšete zdraví svých vlasů, pokožky a nehtů
Pokud čistíte pleť příliš rychle, s největší pravděpodobností neodstraníte všechny stopy kosmetických produktů. Přitom dnes už existují i vědecké studie, které ukazují, že zbytky kosmetických produktů na pleti mohou podporovat vznik akné nebo zhoršit jeho stav.
Děje se tak z důvodu, že zbytky make-upu blokují póry a zabraňují pleti vylučovat přirozený maz.
Nepravidelné odstraňování make-upu
Jak ukazují výzkumy, jste-li nalíčené, je zapotřebí make-up odstraňovat naprosto každý den. Mnozí odborníci přitom doporučují čistit pleť i dvakrát denně, a to nejen pomocí přípravků na odlíčení, ale také větším množstvím vody. Jedině tak opravdu z pleti důkladně odstraníte stopy po kosmetických přípravcích, znečištění vnějším prostředím, potu a mazu nahromaděného během dne.
Pokud tak nebudete činit, podpoříte vznik černých teček, akné, prohlubování vrásek, dehydrataci a suchost.
Používání nevhodných odličovačů
Na trhu je dnes k dostání celá řada odličovačů. I proto je zapotřebí hledět na to, pro jakou pleť jsou vhodné a na co všechno fungují. Pokud například používáte voděodolný a vysoce odolný make-up, je vždy dobré sáhnout po dvoufázovém odstraňovači make-upu, který obsahuje směs vodní báze s olejovou, což zajistí hlubší čištění.
Podle odborníků není vhodné každý den používat odličovací ubrousky. Jde o to, že materiál, ze kterého jsou vyrobeny, může být z dlouhodobého hlediska abrazivní, což může při tření vést k poškození a citlivosti pokožky.
Špatná péče o oční okolí
V okolí očí je pleť velmi tenká, a je tedy i mnohem jemnější, pružnější a má málo mazových žláz. I proto vyžaduje speciální péči. Vnější vlivy jako sluneční paprsky, znečištěné ovzduší a make-up ji totiž mohou mnohem více poškodit, než je tomu u jiných částí obličeje.
Při odstraňování make-upu je tak vhodné použít hypoalergenní nebo speciální přípravky určené pro oční okolí. Aplikace přípravku by měla být šetrná a jemná.
Zapomínání na kontury obličeje a krku
Na kontury obličeje i krku je důležité myslet jak při líčení, díky kterému dosáhnete snáze jednotného a přirozeného vzhledu, tak při odličování.
Při zanedbání čištění těchto míst se zde snáze vytvářejí černé tečky, pupínky a jiné vady. Zároveň zbytky make-upu snadno utřete do polštáře.
Vynechání pleťového toneru
I po důkladném vyčištění pleti mohou na obličeji zůstat stopy kosmetiky a nečistot, i z tohoto důvodu je dobré použít toner, který pleť dočistí a zároveň ji pomáhá normalizovat a připravovat na hydrataci a stimulaci krevního oběhu.
Zapomínání na hydrataci
Jakmile odlíčíte pleť, je důležité ji hned hydratovat. Dehydratace je hlavní příčinou hrubé a suché pokožky.
Do své každodenní rutiny tak zařaďte i hydratační přípravky na obličej. Odborníci pak doporučují zejména retinol, vitamin E, kyselinu hyaluronovou, kyselinu mléčnou a ceramidy.
Hormonální akné trápí stále více žen i v dospělosti
Šest základních kroků, které zařadit v péči o pleť do každodenní rutiny
Může se vám hodit na Zboží.cz: Přípravky na čištění pleti a očí, Odličovací mléka a emulze, Čisticí gely, Odličovače, Micelární vody