Článek
"Oděvní objekty vyjadřují můj niterný dialog. Inspirovala mě k němu díla umělců jako Karel Nepraš, Dana Zámečníková nebo Eva Eislerová," prozradila autorka.
V Praze Rochová ukázala patnáct extravagantních modelů. Od čtvrtka budou instalovány v prostorách galérie. Zájemci je mohou vidět zdarma.
Kolekce Dialog vznikla loni jako forma dialogu Liběny Rochové s díly z expozice Muzea Kampa v Sovových Mlýnech. Vernisáž výstavy byla spojena s baletní performancí nazvanou Pomíjivost. Na hladině Vltavy se vznášely originální papírové modely inspirované Kupkovým obrazem Tržiště. Instalace sedmnácti oděvních objektů se poté na dva měsíce stala součástí stálé expozice muzea.
Z Prahy se výstava přesune do Brna
Po pražské premiéře putovaly oděvní "sochy" do New Yorku. Autorka tam reprezentovala českou oděvní tvorbu v rámci projektu Czech Bene Fashion na akci, kterou pořádalo České centrum. Tamní přehlídka měla zároveň charitativní rozměr. Výtěžek byl věnován nadaci Sunflower české modelky Heleny Houdové, která podporuje sirotky a handicapované děti v 17 zemích.
Součástí pražské výstavy je také projekce filmové koláže režiséra Viktora Vokjana. Ve svém snímku představil pražskou expozici Dialogu i filmovou výpověď z newyorské výstavy.
Z Prahy by se kolekce měla podle autorčiných představ přesunout do Brna, kde se představí na podzimním mezinárodním veletrhu Styl a Kabo. "Aniž bych to jakkoli plánovala, zdá se, že cesta Dialogu se symbolicky shoduje i s mojí životní cestou. V Praze tvořím, New York mě inspiruje a v Brně jsem doma," shrnula Rochová.