Článek
Narození potomka Williama a Kate totiž přinese pro britskou monarchii v mnohém bezprecedentní změny.
Poprvé po více než tisíci letech bude mít například Británie skutečně beztřídního budoucího panovníka. Williamova modrá krev se smíchá s Katinou, jejíž rodiče podnikatelé jsou typickými představiteli střední třídy... a ještě níže.
„Když například královna Viktorie usedala na trůn, Katin příbuzný fáral v dolech v Durhamu,“ napsal deník The Daily Mail. A zatímco Williamova babička Alžběta II. začínala panovat, Katina babička se vdávala za tesaře. Jeden z Katiných bratranců je majitelem rychlého občerstvení a jeden z jejích strýců je zase znám svými tetováními a užíváním drog.
„Injekce jejího DNA přinese nový život a jiný vzhled příští generaci členů královské rodiny. Díky Kate se pokrevní linie dynastie Windsorů navždy změní,“ podotkl list.
Dcera nebo chlapec? Je to jedno
Další důležitá změna je, že i když se páru narodí holčička, bude mít v nástupnické linii přednost před případným později narozeným bratrem, a to díky obměně tradice, ke které loni po více než 300 letech přistoupily země Commonwealthu.
V současnosti sice stále platí, že na trůn usedá nejstarší mužský potomek bez ohledu na to, zda měl starší sestry. Změnu ještě musí odsouhlasit národní parlamenty, experti se však shodují, že i kdyby to během následujících zhruba sedmi měsíců politici nestihli, nemusí se případná královská dcera obávat diskriminace. Nový zákon by měl podle shody zemí Společenství na potomka Williama a Kate vztahovat v každém případě.
Bezprecedentní by nakonec bylo, kdyby se potvrdily spekulace a páru se narodila dvojčata. To se v dějinách následníkovi britského trůnu ještě nestalo.
Moderní rodiče
William a Catherine představují „nový koncept pro monarchii“, a sice „moderního prince a princezny“, poznamenal již loni specialista pro komunikaci s veřejností Max Clifford. Právě jejich moderní názory povedou nastávající rodiče zřejmě k tomu, že Kate bude následovat příklad Williamovy matky princezny Diany, která jako první porodila následníka trůnu v nemocnici, a ne uvnitř zdí královského paláce.
Zásadní změny také jistě přinese výchova. Je více než pravděpodobné, že William bude přítomen při porodu, na rozdíl od svého dědečka vévody z Edinburghu, který v době, kdy budoucí královna Alžběta II. rodila, hrál squash.
Oba rodiče navíc budou s dětmi trávit většinu času, což bude další rozdíl ve srovnání s dětstvím Williamova otce, prince Charlese. Když Charles ve dvou letech spatřil poprvé svou čerstvě narozenou sestru Anne, svého otce v té době neviděl už rok a matku vídával jen o víkendech.
„S každou generací se rozdíl mezi Windsory a britskou veřejností mění,“ podotkly The Times a má se za to, že Williamova rodina se jako nikdy předtím svým chováním a zvyklostmi přiblíží běžným Britům.
Oba rodiče udělají vše pro to, aby jejich potomek vyrůstal v poměrech srovnatelných s jeho neurozenými vrstevníky.
William vždycky zdůrazňoval, jak je důležité, aby s ním lidé jednali jako s kýmkoli jiným a nadmíru si cenil všech chvil, které mohl strávit daleko od někdy mimořádně dotěrných médií. Ne nadarmo se po svatbě s Kate odstěhoval na velšský ostrov Anglesey, kde pracuje jako pilot záchranného vrtulníku. Otázkou je, nakolik se rodičům bude dařit zachovávat relativní klid po návratu do Londýna. A ten čas se neodvratně blíží.