Článek
Je to už tradiční symbol, neodmyslitelně spojený se sokolským hnutím a jeho slety. Vytváření pamětních odznaků při příležitosti konkrétních všesokolských sletů má až neuvěřitelně dlouhou historii a odznaky ze sletů z doby první republiky se dnes mezi sběrateli prodávají za tisíce korun.
Svůj pamětní odznak bude mít i blížící se XVII. všesokolský slet, který proběhne na začátku letních prázdnin. Podoba odznaku vznikla ovšem na severu Čech. V Jablonci nad Nisou ji navrhla medailérka a grafička Irena Hradecká. Její odznak dostane každý z dvaceti tisíc cvičenců, kteří se mají na letošním sletu představit.
„Začalo to tím, že se mi ozvali z České obce sokolské, jestli bych měla zájem zúčastnit se výtvarné soutěže. Rozhodla jsem se, že bych do toho šla, a takhle to dopadlo,“ popsala Hradecká Novinkám, jak se stala autorkou podoby sletového odznaku.
Od sokolské obce dostala zadání, aby odznak vyjadřoval moderní dobu a modernost akce. „Když jsem přemýšlela, co v dnešní době frčí, všimla jsem si, že v grafice se hodně objevuje geometrický vzor, tak jsem se ho snažila implementovat i do svého návrhu,“ vysvětlila pětatřicetiletá výtvarnice.
Sokol se novou módní kolekcí posunul do 21. století
„Promítlo se to do vyobrazení sokola na odznaku. Není to realistické zobrazení, ale zjednodušené v linkách, a také tvar odznaku kopíruje text i tvar sokola,“ doplnila autorka, která v minulosti spolupracovala mimo jiné s Českou numismatickou společností, Českou mincovnou nebo Českou národní bankou.
Slet spojuje doslova
Heslem sokolské akce má být motto Slet spojuje. V případě Ireny Hradecké se to podaří naplnit určitě. Kontakt s Českou obcí sokolskou kvůli odznaku u ní totiž vedl k tomu, že se sama stala členkou Sokola a už také nacvičuje jednu ze skladeb letošního sletu.
„Nikdy by mě asi samotnou nenapadlo se takové akce zúčastnit. Jedna paní mě ale pošťouchla a teď jsem strašně ráda. Hodně mě to baví. Člověk pozná mnoho nových lidí, nové prostředí a trochu nakoukne do zákulisí,“ těší výtvarnici, která pochází z umělecké rodiny. Je už třetí generací medailérů a navazuje tak na to, čemu se v Jablonci věnoval už její dědeček i otec.
XVII. všesokolský slet se letos uskuteční od 30. června do 5. července. Sletový tým očekává účast 20 tisíc cvičenců a více jak 50 tisíc diváků ze všech koutů Česka i ze zahraničí. Mimochodem, od prvního sletu v roce 1882 uplynulo už 142 let, což podtrhuje unikátní tradici události.
Cvičenci předvedou na sletu celkem 12 hromadných skladeb, od Čmeláčků a Mravenců pro rodiče s dětmi, respektive předškolní děti, až po skladbu Jdi za štěstím pro seniorky a seniory. Kromě hromadných skladeb v Edenu nabídne všesokolský slet také sletový průvod Prahou, ekumenickou mši v katedrále svatého Víta nebo sportovní vystoupení Sokol Gala v O2 aréně.