Článek
Ve středověku pokrývky hlavy dál povýšily. Už jen nechránily, ale také zdobily. A to nijak levně. V 15. století přišel klobouk vyšitý perlami a jemnou kožešinou až na 100 dukátů. U mužů představovaly pokrývky hlavy symboly moci (koruna královské, tiára církevní) či akademických a úřednických hodností.
Klobouk dolů
„Snad největší rozmach zaznamenaly klobouky v 19. a první třetině 20. století, kdy byly módní trendy i kloboučnická produkce na vzestupu,“ upozorňuje Radek Polách, historik Muzea Novojičínska, kde se nachází největší sbírka pokrývek hlavy ve střední Evropě. Zvláštností této expozice je část věnovaná šatníku slavných osobností 19. a 20. století. Sem také sáhl autor pražské výstavy Klobouk dolů.
Nejde zde jen o běžné pokrývky hlavy, ve výstavních vitrínách lze nalézt klobouky nošené v politických kruzích, například prvním ministrem financí ČR Aloisem Rašínem, dále z divadelních představení (maršálská čepice Zdeňka Štěpánka z Bílé nemoci), vojenské (přilba hrdiny ČSR Ota ka ra Jaroše, pilotní kukla generála Františka Faitla) i civilní pokrývky hlavy známých umělců (hučka Jaroslava Křičky, slamák Jana Nerudy).
Raritou výstavy je čepice se štítkem parašutisty Jozefa Gabčíka, univerzitní biret Edvarda Beneše, klobouky TGM i syna Jana, ale také zimní kulich Dany Zátopkové či manšestrový klobouček jejího manžela Emila.
Názvy známé z křížovek
Mnohé pokrývky hlavy, jako třeba klak, kapot či bekovku, zná dnes člověk asi jen z křížovek. „Ale klak, skládací cylindr, byl ohromný vynález. V místech, kde se nesměl nosit klobouk, jej stačilo složit a schovat podpaží. Na výstavě máme klak známého staročeského politika F. L. Riegra. Jeho manželka Marie, rozená Palacká, nosila kapot, čepec s mašlí uvázanou pod bradou.
Každá známá osobnost té doby měla svou typickou pokrývku hlavy. Prezident Masaryk nosil klasický klobouk či bílou plátěnou čepici. A placatá čapka s kšiltem, zvaná bekovka, prý dostala jméno podle herce Josefa Beka,“ vysvětluje Radek Polách, autor pražské výstavy.
Klobouky jsou stále v kurzu |
---|
O tom, že klobouky jsou stále v kurzu svědčí nedávná anketa o nejkrásnější klobouk, kterou vyhrála Carla Bruniová-Sarkozyová. Senzaci vyvolal její jednoduchý klobouček šedé barvy. Na druhém místě se samozřejmě nemohl umístit nikdo jiný, než britská královna Alžběta II. Kloboukům se nevyhýbá ani Victoria Beckhamová či Madonna. |
Pokrývkám hlavy se ale nevyhýbají ani současní muži. V anketě o nejlepší klobouk zvítězil herec Hugh Jackman se svým kovbojským kloboukem, který nosil ve filmu Austrálie. Druhé místo obsadil nestárnoucí elegán Sean Connery, třetí britský herec Daniel Day-Lewis. Na čtvrtém místě skončil Johnny Depp. |
Co možná nevíte
• Televizní diváci si jistě vzpomenou na vědomostní soutěž Šest ran do klobouku. Několik z těchto kusů se nachází ve sbírkách Muzea Novojičínska.
• Lidé citliví na průvan nosili pokrývky hlavy i doma. Na výstavě je reprezentuje domácí čepička básníka Svatopluka Čecha. Protiklad jí tvoří klobouk ze 30. let 20. století vybavený motorkem na cirkulaci vzduchu.
• Klobouky se neobešly ani bez doplňků, často velmi nákladných. Na příklad generálská přilba Ferdinanda ďEste je zdobena peřím ze speciálně šlechtěných kohoutů.