Článek
„Bylo to těžké období pro nás oba. Jako matka dvou dětí jsem se ale musela dát dost rychle dohromady. Bolest jsem si letos prožila i při natáčení miniseriálu Mildred Pierceová, jehož hrdinka se po rozvodu také snaží znovu najít štěstí pro sebe i svou rodinu. To už je tedy za mnou. Teď právě mám pocit, že začínám novou, nádhernou kapitolu svého života, což je vzrušující, i když komplikované a nejisté,“ prozrazuje šestatřicetiletá Kate.
Svého o tři roky mladšího přítele Neda Rocknrolla poznala za dramatických událostí při letní dovolené v Karibiku na soukromém ostrově jeho strýčka, známého britského miliardáře Richarda Bransona. Úžasná dovolená se ale málem změnila ve zlý sen, když v luxusním areálu vznikl při bouři požár, ze kterého odvážná Kate vynesla jak svoje děti, tak Bransonovu devadesátiletou matku Evu. A i když na ostrov přijela s dětmi ještě v doprovodu manekýna Louise Dowlera, odjížděla už s Nedem.
Kredit za statečnost si ale nezískala jen v Bransonově rodině, má ho i jako herečka. Záměrně si totiž vybírá komplikované a silné ženské postavy. Proto po Titaniku odmítla účinkování v několika atraktivních velkofilmech - Gwyneth Paltrowové tak dala šanci zahrát si v Zamilovaném Shakespearovi a titulní roli v romanci Anna a král přenechala Jodie Fosterové.
Sama zatím točila nezávislé filmy jako například drama Věčný svit neposkvrněné mysli (2004) a loni zvládla na výbornou dvě další složité ženské role. Ve filmu Nouzový východ je to April uvězněná v poválečných letech v manželství, které se jí rozpadá pod rukama. V Předčítači jde o negramotnou Hannu, bývalou dozorkyni v jednom z táborů smrti.
Nejinak je tomu i v napínavé Nákaze, kde hraje odvážnou mladou doktorku Erin, která s nadšením přijímá riskantní pozici pracovníka Služby pro výzkum epidemií v situaci, kdy neznámá nákaza přerůstá v pandemii. Při přípravě na roli strávila určitý čas i s pracovníky této bezpečnostní služby.
„Lidé o nich vlastně nic nevědí, určitě to pro veřejnost nejsou celebrity. A právě takovým postavám dávám přednost. Ráda hraju lidi, kteří jako lidi vypadají. Při natáčení jsem neměla ani zvláštní účes, ani make-up. Specialistky, které zde pracují, mi prozradily, že nanejvýš použijí rtěnku, když jdou na setkání s vládními úředníky, jinak si jen vyčistí zuby, umyjí obličej, vezmou počítač a vyrazí do terénu. Tito lidé obětují své soukromí, pracují bez únavy čtyřiadvacet hodin proto, aby našli infikovaného pacienta, který jim pomůže dostat se k původnímu zdroji nákazy a blíž k vakcíně. Jsou to nesmírně odvážní lidé. Role Erin pro mě tedy byla svým způsobem vyznamenáním,“ pyšní se talentovaná rodačka z anglického Readingu, malého města v údolí Temže asi šedesát kilometrů západně od Londýna.
Jistě nezapře, že je z herecké rodiny. Už její prarodiče založili v Readingu místní divadlo, později v něm hráli i Roger a Sally, její rodiče. A i když herecké nadání po nich podědily všechny tři dcery Anna, Kate i Beth (hercem není jedině syn Joss), jediné Kate Thálie otevřela cestu ke slávě. „Je mi líto, že se pozornost soustředila jen na mě. Aspoň jsem ale i za ně ukázala světu, co dokáže dívka z malého města, které předpovídali, že hereckou kariéru udělá, jen když bude hrát tlusté holky,“ směje se Kate, oscarová za snímek Předčítač (2008).
Daleko důležitější než světská sláva jsou pro ni stále její děti - jedenáctiletá Mia, kterou má z prvního manželství s režisérem Jimem Treapletonem, a sedmiletý Joe z manželství se Samem Mendesem. Kate jim věnuje maximum času.
„Až na výjimky si je pravidelně vyzvedávám ze školy. Teď, když jsem se přestěhovala z New Yorku do Londýna, je to i jednodušší - vždyť mám kousek odtud rodinu. Doma vařím. Mám pouze uklízečku, a jen když je to nutné, i paní na hlídání. Ale moje mantra je dělat vše co nejjednodušeji a maximálně se jim věnovat. Hlavně v životě nedopustím, aby trpěly tím, že mně nevyšla dvě manželství. Také o mně vědí všechno, otevřeně s nimi mluvím o životě, nic před nimi neskrývám. Moje děti jsou fantastické. Jen nejspíš dospějí dříve než ostatní.
Čím se může pochlubit
V jedenácti letech se poprvé objevila v televizní reklamě na dětské cereálie a začala studovat hereckou školu.
Ve třinácti se představila na divadle, v sedmnácti debutovala ve filmu Nebeská stvoření jako mladistvá delikventka podezřelá z vraždy.
V osmnácti letech dostala první nominaci na Oscara za film Rozum a cit (1995). V roce 1996 jí James Cameron nabídl roli Rose v Titaniku (1997). Ta jí vynesla druhou oscarovou nominaci. Další dostala za filmy Iris (2001), Věčný svit neposkvrněné mysli (2004), Jako malé děti (2006) a za Předčítače (za tento film sošku konečně získala).
Je jedinou herečkou, která měla ve třiatřiceti letech šest oscarových nominací včetně Oscara.
Je i vynikající zpěvačka. V roce 2001 natočila ústřední píseň k filmu Vánoční koledy.
Za nejlépe namluvené Světové album pro děti dostala v roce 2000 cenu Grammy.
Za roli v seriálu Mildred Pierceová dostala letos Emmy.
Schválně prozradím, co mi tuhle sdělil Joe. Obrátil se ke mně a řekl: ,Jednoho dne i já budu mít přítelkyni nebo přítele. Co by se ti víc líbilo?‘ Odpověděla jsem: ,To bude jen a jen na tobě, hlavně abys byl ty šťastný.‘ No, není to fantastické, že v sedmi letech ví, že se v lásce může stát cokoli?“ dodává s úsměvem výjimečná herečka i matka Kate.