Článek
Jedná se o zmnožení jizevnatého materiálu kolem implantátu, jehož síla i tuhost jsou velmi individuální. Implantát uzamčený v takovémto pouzdře může být tvrdý skoro jako kámen. Potíže mohou nastat v okamžiku, kdy kapsula začne tlačit na samotný implantát, který se poté může deformovat a přemisťovat do nečekaných míst na hrudníku.
"Začátkem devadesátých let jsme se domnívali, že silikonové implantáty jsou napořád, neboť silikon jako prvek je nezničitelný, nevadí také vůbec organizmu. První zkušenosti s kapsulami nás však brzo vyvedly z omylu. Mysleli jsme, že se implantát může poškodit jen úrazem," vysvětluje MUDr. David Tomášek z Centra estetické plastické chirurgie DaTOM a dodává: "Někdy se však stane, že se povrch implantátu může poškodit odíráním v kapsule. Může dojít k prasklinám na povrchu implantátu a unikání silikonu."
Když už se kapsula u ženy utvoří, pak ji lze léčit jedině operačně.
Přitom na samotný implantát můžete klidně šlapat a nepraskne. Při změněných podmínkách, ke kterým dochází při vytvoření kapsuly, ale přeci jen může dojít k poškození povrchu implantátu. To je také jedna z teorií, proč dochází k praskání implantátu.
Mnohé firmy dnes uvádějí celoživotní záruku na implantát. I tak je ale jeho poškození možné. "Proto také solidní výrobci uvádějí, respektive doporučují, výměnu implantátu po deseti letech. I celosvětové a evropské společnosti pro kontrolu léčiv – adekvátní našemu Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv – uvádějí nejčastější výměny po osmi až deseti letech," upozorňuje MUDr. Jiří Vrbický z Plastické chirurgie Praha-Chodov.
Operační řešení
Když už se kapsula u ženy utvoří, pak ji lze léčit jedině operačně, a to buď jejím odstraněním, nebo tzv. nářezy. Bohužel i tak není nikdy jistota, že se kapsula znovu neutvoří. Celá situace se tedy řeší velmi individuálně, na základě posouzení celé situace odborníkem.