Článek
Mobil vlastní dvě třetiny světové populace a diskuse o jeho vlivu na naše psychické a fyzické zdraví je velmi živá a nejednoznačná.
Odborníci se úplně neshodují, co a jak nám přesně škodí, své jméno už ale každopádně dostala úzkostná porucha, jež spočívá v závislosti na chytrém telefonu. Jde o nomofobii.
Známý je už také syndrom FOMO, což je přehnaný strach z toho, že nám něco důležitého unikne nebo zmeškáme skvělou příležitost, pokud nejsme připojeni na sítě a na internet.
Odborníci ovšem potvrzují, že digitální svět s sebou přináší stres a krade spoustu času, který by naše tělo potřebovalo využít třeba pohybem a pobytem v přírodě. Modré světlo z obrazovek navíc zpomaluje metabolismus a má špatný vliv na náš spánek.
Kdy si určitě dát pauzu
- Pokud s mobilem spíme i vstáváme, nebo se na něj dokonce díváme během noci.
- Jestliže se cítíme nesví, když ho nemáme po ruce.
- Když máme potřebu neustále kontrolovat, jestli nám náhodou někdo nepsal.
- Jsme nonstop připojení na sociálních sítích a cítíme osamělost, jakmile mobil odložíme nebo se vzdálíme od obrazovky počítače.
Jak se udržet v off-line světě
- Prvním krokem je začít řešit v on-line světě jen čtyři důležité kategorie, a to rodinu, přátele, práci a zdraví. Vše ostatní se dá odložit na později.
- Po příchodu domů bychom neměli mít telefon stále u sebe. Je dobré ho odložit na jedno místo, kam budeme muset dojít, pokud ho budeme chtít zkontrolovat. Koupelna, toaleta i ložnice by pro něj měly zůstat zakázanými zónami. Ranní vstávání nám například zaručí i klasický budík.
- Při cestách do práce nebo z práce, ale také při obědě bychom měli mít mobil v tašce, nikoli v pohotovosti v kapse nebo v ruce.
- Doma, a to zejména večer, je třeba vypnout světelná a zvuková oznámení a odpojit se aspoň dvě hodiny před spaním. Pokud je to příliš těžké, mohlo by ze začátku stačit i třicet minut.