Článek
Ekonomický pokles v 90. letech minulého století přiměl japonské podnikatele k omezení výdajů za zábavu, a také politici museli vzhledem k médii ostře sledovaným skandálům začít šetřit. Tudíž gejši přišly o vysokou část svých majetných klientů, kteří byli ochotni platit za jejich služby velmi vysoké částky. Nyní se musí poohlížet po nových klientech - turistech či dokonce po ženách.
Teď už zbylo v této zanikající profesi v Japonsku jen pár gejš, které za přemrštěné ceny zpívají, tančí a vedou na večírcích duchaplnou konverzaci. Takový oběd s gejšou může přijít na 80 000 jenů (asi 13 000 korun) - v závislosti na podniku a na množství dárků pro gejšu.
Některé organizace v Tokiu a cestovní kanceláře, znepokojené pozvolným zánikem světa gejš, se snaží více jej zpřístupnit. V tokijské čtvrti Kagurazaka začala jedna nezisková organizace před dvěma lety nabízet vystoupení gejš, tedy něco nemyslitelného v prostředí, kde byly gejši jen málokdy vidět mimo rjótei na ulici.
"Tradice gejš v rjótei přežije pro ty, kteří jsou ochotni platit vysoké ceny," říká prezident organizace Ikimači Club Keiko Hioki. "Ale aby se podařilo zachovat svět gejš jako součást naší kultury, musí ho široká veřejnost lépe znát."