Článek
Použijte základní lak na zpevnění nehtů
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak urychlit růst nehtů, je nanesení zpevňujícího základního laku. Tento čirý lak je plný základních živin, které podpoří růst nehtů. Pro dosažení nejlepších výsledků ho aplikujte pravidelně jednou týdně.
Důležité vitamíny a minerály
Věřte tomu, nebo ne, denní příjem vitamínů může pomoci posílit kreatinový protein ve vašich nehtech, což vede k pevnějším nehtům a minimalizaci třepení či lámání. Vyzkoušet můžete doplňky stravy, jako je keratin či kolagen či speciální vitamínové a minerální přípravky určené pro podporu zdravých vlasů, nehtů a pokožky.
Výborné jsou i doplňky stravy obsahující biotin nebo strava bohatá na biotin: vejce, losos, avokádo či květák. Biotin skvěle funguje jako lék na lámavé a třepící se nehty.
Nehty mohou upozornit na celou řadu zdravotních potíží
Nekousejte si nehty
Při kousání nehtů ohrožujete sami sebe šířením choroboplodných zárodků či bakterií, zároveň můžete infikovat nehtovou kůžičku a způsobit i její zarudnutí a zánět.
Odnaučit se kousání nehtů není přitom snadné. Kromě speciálních laků způsobujících hořkost v ústech může pomoci natřít nehty tmavým lakem, na kterém bude patrné každé zakousnutí.
Pravidelná manikúra
Manikúra jednou za dva měsíce udrží nehtová lůžka čistá a zdravá. I díky tomu se nehty přestanou lámat a začnou správně růst.
Tvarujte nehty dokulata, snižuje to pravděpodobnost zlomení nehtu. Okraje nehtu pak kopírují přirozený tvar prstů.
Kůžičku kolem nehtu nestříhejte, chrání nehtové lůžko před bakteriemi. Zatlačujte ji vždy jen dozadu. Jelikož je funkce kůžičky skutečně důležitá, pečujte i o ni, a to tak, že ji budete udržovat vlhkou pomocí krému na ruce či speciálním olejíčkem.
Pro pilování nehtů je ideální použít skleněný pilník na nehty a snažit se nehty pilovat zvenčí dovnitř. A to tak, že pilníkem pohybujete ze strany do středu každého nehtu.
Neodlupujte lak, hlídejte složení odlakovače
Pozor - odlupování laku může nehty oslabit víc než cokoliv jiného. Vždy tak raději sáhněte po funkčním odlakovači bez acetonu.
Aceton totiž doslova požírá nehty, je tedy lepší se mu zcela vyhnout.
Složení a stáří laku
Nikdy nepoužívejte lak s prošlou dobou spotřeby. Zároveň sáhněte po takovém, který neobsahuje formaldehyd, dibutylftalát a toluen.
Pokud nemusíte, pak nepoužívejte ani nejrůznější gelové a akrylové laky, které sice vydrží i několik týdnů a vypadají dobře, ale nehty pod nimi skutečně trpí, protože jim brání dýchat, což je značně oslabuje. Ideálně hledejte laky na nehty, které jsou na vodní bázi a jsou označeny jako netoxické.
S dezinfekcí na ruce opatrně
Doba covidová nás naučila používat ve větší míře nejrůznější dezinfekční gely na ruce. Ovšem uvědomte si, že alkohol, který většina z nich obsahuje, vysušuje nejen pokožku rukou, ale i nehty a kůžičku.
Pokud tedy nemusíte používat tyto gely, raději preferujte vodu s mýdlem.
Účinné látky v kosmetice, které opravdu fungují
Jak správně pečovat o zralou pleť
Může se vám hodit na Zboží.cz: Manikúra a pedikúra, Vitamíny na vlasy, kůži a nehty, Ostatní přípravky na nehty