Článek
Většina z nás je přesvědčená, že umýt si vlasy není žádná věda. Pravda je ale ta, že tomu tak vůbec není. Zatímco příliš časté mytí může vlasy vysušit a zmatnit, nedostatečné mytí může vést k zápachu a také vzniku lupů.
Podle dermatologa Anthony Rossiho je ideální, když si lidé myjí vlasy 1-2× týdně. Pokud ale mají vlasy odbarvované či po trvalé, pak je to vhodné i méně často, jelikož použité chemické látky vlasy vysušují a ty mají při častějším mytí tendenci k lámavosti či třepení konečků.
Naopak lidé s velmi mastnými vlasy budou mít potřebu mýt si je častěji. Zde ale velmi záleží na dalších faktorech. Důležitou roli např. sehrává věk. „V pubertě, kdy dochází k hormonálním změnám, je pravděpodobné, že se zvětší mazové žlázy. Dospívající pak často trápí akné a zároveň se jim více mastí vlasy,“ vysvětluje pro CNN Rossi.
Jak zastavit vypadávání vlasů a podpořit jejich růst
S vyšším věkem ale tělo produkuje mazu méně. Vlasy jsou pak mnohem více náchylnější k vysušení nebo lámání. Zvlášť když jsou přirozeně vlnité či kudrnaté, pak se myjí i po více než týdnu. Ale i u těchto vlasů platí, že by se kvůli zachování čisté a zdravé vlasové pokožky měly mýt alespoň každé dva až tři týdny.
Co dělat mezi mytím
O vlasy lze nicméně pečovat i mimo klasické mytí vlasů. Jde o česání, a to jak vlasů, tak vousů. Během česání dochází k přirozenému peelingu, kdy se z vlasové pokožky uvolňují odumřelé kožní buňky, což pokožce velmi prospívá.
Se suchými šampony opatrně
Nedávná americká studie prokázala, že až 70 % suchých šamponů obsahuje ve velkém množství nebezpečnou karcinogenní látku benzen.
Benzen se nachází v ropě a jeho nebezpečnost spočívá v tom, že může být příčinou anémie, jelikož poškozuje kostní dřeň a může souviset i s leukémií či rakovinou plic.
Společnost Unilever například na základě této studie začala z amerického trhu stahovat 19 svých značek suchých šamponů. Mezi nimi jsou Dove, Nexxus, Suave, TRESemmé či TIGI.
Používání suchých šamponů by i tak nemělo být příliš časté. „Obecně by se k těmto přípravkům mělo přistupovat jako k nouzovému řešení, kdy jsou vaše vlasy skutečně moc mastné a vy si je nestačíte umýt,“ doporučuje Rossi.
„Nečistoty se také uvolňují při masírování hlavy. Pokud si tedy nemůžete umýt vlasy a chcete vlasové pokožce ulevit, pak vyzkoušejte masáž hlavy. „Můžete také použít bezoplachový kondicionér nebo oleje na pokožku hlavy, které ji pomohou zvlhčit a vyživit,“ dodává lékař.
Fialový šampon jako vhodný pomocník na zesvětlené a blond vlasy
Vlasy lze také opláchnout jen čistou vodou bez šamponu. To odborníci doporučují zejména sportovcům, kteří se při cvičení potí, a tím pádem se jim vlasy taktéž více mastí. Podle nich je to mnohem zdravější než mýt denně vlasy šamponem.
Přebytečný maz kolem vlasové linie lze i jen setřít kosmetickými kapesníčky.
V případě, že chodíte často plavat do bazénu, pak se nestyďte používat plavecké čepice. Jde o to, že chlorovaná voda vlasy vysušuje a způsobuje jejich lámání. Čepicí vlasy ochráníte, a pokud ihned po jejím sundání vlasy umyjete šamponem a použijete i hloubkový kondicionér, pak vlasy ochráníte.
Kdy vyhledat odborníka?
Pokud vás delší čas trápí problémy s pokožkou hlavy nebo s vlasy, jako jsou lupy, vypadávání nebo lámání, je dobré nespolehnout se jen na péči kadeřníka, ale navštívit přímo dermatologa.