Článek
Nadměrná produkce mazu způsobuje ucpávání pórů, které jsou následně živnou půdou pro bakterie způsobující tvorbu pupínků, černých a bílých teček kolem tváří a čelisti, někdy se mohou objevit i hluboké a bolestivé cysty.
Příčiny vzniku akné v dospělosti
Hormonální změny
- kolem menstruace
- během těhotenství a bezprostředně po něm
- po vysazení antikoncepce
- perimenopauza a menopauza
Stres
Za hormonální nerovnováhou může stát i stres, jelikož podporuje produkci androgenů.
UV záření a znečištěné ovzduší
Při vystavení se vnějším stresorům (UV záření, prach, znečištění) pokožka prochází oxidací, která spouští řetězovou reakci: hyperkeratinizaci (hromadění odumřelých kožních buněk), hyperprodukci kožního mazu (mastná kůže) a oxidaci kožního mazu a nečistot přítomných na povrchu pokožky. Tento proces může vést ke vzniku nových nedokonalostí.
Rodinná anamnéza
Někteří lidé mohou mít ke vzniku akné i genetickou predispozici.
Špatně zvolené přípravky o pleť a vlasy
Za hormonálním akné může stát i špatně zvolená péče o pleť, make-up, opalovací péče či stylingové přípravky na vlasy.
Vedlejší účinky léků a některé nemoci
Za vznikem akné mohou stát i některé léky či samotné onemocnění, např. syndrom polycystických ovarií.
Jak udržet hormonální akné na uzdě?
Není pravdou, že za akné může jen znečištěná pleť. Hlavním viníkem je nadměrná tvorba mazu a často i nadměrné používání nejrůznějších kosmetických přípravků. Přestože je péče o mastnou pleť důležitá, nic se nemá přehánět a nadměrné používání mnoha přípravků může pleť ještě víc podráždit.
Péči o pleť je tak dobré minimalizovat na základní čisticí, hydratační a opalovací péči. Pokud pak zkoušíte nový přípravek, je zapotřebí dát mu alespoň 14 dní na to, aby se mohly projevit nějaké změny. A až po této době případně hledat jiné řešení. Vždy nicméně raději preferujte jemnou a lokální péči.
Jak se zbavit černých teček
Pozor na skvrny a jizvy po akné
Akné na pleti může zanechat i nevzhledné jizvy a tmavě červené nebo hnědé skvrny. I proto je důležité pupínky nestrhávat ani nevymačkávat. Lepší je ani nepoužívat agresivní abrazivní přípravky jako např. hrubý peeling.
Pupínky jsou živnou půdou pro zánět, na který pokožka reaguje zvýšením průtoku krve do postiženého místa, a zásobuje ho „obrannými“ bílými krvinkami, které bojují proti choroboplodným zárodkům a zajišťují obnovu. Tato intenzivní reakce bohužel může přetrvávat i poté, když pupínek sám o sobě zmizí. Objevuje se pak často červená skvrna.
Při boji pokožky s akné může dojít i k vyšší produkci melaninu a ke vzniku hnědých skvrn, které mohou přetrvat i měsíce po odeznění pupínku a jsou běžnější u tmavších odstínů pleti, i když mohou postihovat i světlou pokožku. Lékaři tento stav nazývají pozánětlivá hyperpigmentace.
Pokud dojde k zanícení hlubokého pupínku, enzymy mohou začít odbourávat vnitřní stavební kameny pokožky (např. kolagen a elastin) a kvůli obranným mechanismům pokožky může vzniknout jizva (odborně atrofická jizva).
Jak správně pečovat o aknózní pleť
Při každodenní péči nezapomeňte dodržovat účinné zásady boje proti akné a používat speciální přípravky, které podporují hojení pupínků a akné.
Zásady boje proti akné
Pravidelné čištění správnými přípravky - ráno i večer je důležité odstranit maz a nečistoty, které blokují póry a skrývají bakterie. To umožní vaší pokožce přirozenou regeneraci a minimalizaci rizik vzniku nových ohnisek výskytu nedokonalostí.
Pro podporu léčby akné je ideální také jednou až dvakrát týdně použít zklidňující masku proti akné jako hluboký čistič pórů.
Po vyčištění vždy ihned aplikujte vhodný hydratační krém, aby došlo k rehydrataci pokožky. Pokud používáte lokální krémy proti příznakům akné, aplikujte je po očistě a navlhčení, aby mohly pracovat s přirozeným regeneračním procesem vaší pokožky a přinášet maximální užitek.
Je dobré, když hydratační krém obsahuje i dermatologicky aktivní složky, jako je glycerin, kyselina hyaluronová, případně kyselina salicylová a LHA. Skvělou účinnou látkou v péči o akné je i retinol, ten je ale dobré aplikovat až na noc a v případě použití nezapomenout následující den použít krém s SPF.
Krémy s SPF, tedy ochranným faktorem proti UV záření, je dobré u aknózní pleti používat i jako prevenci proti vzniku hnědých skvrn a zvýraznění červených skvrn, kde je sluneční záření nepřítel číslo jedna.
Může pomoci hormonální antikoncepce?
Ano, může. Kombinovaná orální antikoncepce obsahuje estrogen i progesteron a blokuje účinky androgenů ve vašem těle. Pilulka tedy pomáhá snížit tvorbu kožního mazu, čímž redukuje ucpané póry a akné.
Nicméně i hormonální antikoncepce má své rizikové faktory a nedoporučuje se, pokud trpíte krevními sraženinami, vyšším krevním tlakem, velkou nadváhou či kouříte.