Článek
Alžběta II. měla ve svém šatníku mnoho kožešinových věcí, včetně fialové vlečky korunovační róby z roku 1953 a dlouhého kožešinového kabátu, připomněl server televize Sky News.
Například lemování z pravého norka na kabátě, který měla panovnice na sobě při návštěvě Slovenska v roce 2008, už ale podle ní nahradila umělá kožešina. Ta je také používána na veškerém novém oblečení třiadevadesátileté královny.
Alžběta II. - královna barev
„Pokud se Její Veličenstvo musí zúčastnit nějaké události, když je velká zima, zahřívá ji od roku 2019 umělá kožešina,” napsala Kellyová ve svých pamětech nazvaných The Other Side Of The Coin: The Queen, The Dresser And The Wardrobe (Druhá strana mince: Královna, garderobiérka a šatník).
To, že jsou kožešiny pasé, potvrzují nejen celebrity, ale také známé módní domy, které nastavují módní trendy.
Svědčí o tom alespoň prodlužující se seznam luxusních značek, které se veřejně hlásí, že ze svých kolekcí vyřazují pravé kožešiny. Kromě návrháře Calvina Kleina, který kožešiny ve svých kolekcích nepoužívá již od 90. let minulého století, jsou to například značky Michael Kors, Donna Karan, Givenchy, Gucci, Versace a naposledy Burberry.
Mezi značky tzv. vegetariánské neboli ty, které ve svých kolekcích nepoužívají kůži, kožešiny či peří, pak patří například Stella McCartney, kterou založila a vede dcera bývalého člena Beatles Paula McCartneyho – Stella McCartneyová.
Do řad celebrit, které se zřekly nošení pravých kožešin, patří například herečky Pamela Andersonová a Charlize Theronová nebo rockový kytarista Brian May.
Británie byla podle Sky News navíc první zemí na světě, která z etických důvodů zakázala kožešinové farmy. Kožešiny se ale nicméně do země stále mohou dovážet z ciziny, například z Finska, Polska nebo Číny.