Článek
Zvíře musí mít svůj prostor a také nádoby z kterých bude jíst. Je zcela nepřijatelné, aby pes či kočka jedli z lidských talířů. Stejně tak musí zvířátko dostávat stravu pro něj určenou, jelikož z domácích zbytků by brzy mohlo začít strádat. Krmivo by mělo obsahovat všechny potřebné vitamíny, minerály a živiny. Vhodné jsou granuláty nebo konzervovaná potrava.
Nepodceňujte pravidelnou preventivní veterinární péči.Veterinář by měl být hlavním zdrojem informací. Seznámí vás s tím, co je považováno za normální a zdravé. Odchylky je pak třeba s ním konzultovat.
S vakcinacemi se u psa začíná v šesti týdnech. U koček se provádí mezi 8. a 12. týdnem věku. Nikdy se nezapomeňte informovat u předchozího majitele, zda byla zvířata již naočkovaná.
Proti parazitům je nejdůležitější prevence
Důležitým očkováním péče o zdraví vašeho mazlíčka ovšem nekončí. Postarat byste se měli také o ochranu před parazity, kteří na ně číhají "na každém rohu".
K nejobvyklejším parazitům, kteří infikují psy, patří vši, blechy a také střevní červi. Říká se, že kočky blechy nemají, ale opak je pravdou, i zde je výskyt těchto parazitů běžný. Je dobré mít proti nim doma šampóny či spreje.
Známí přenašeči nebezpečných chorob jsou také klíšťata. Proti nim spreje ani šampóny nepomáhají. Psa či kočku ochrání jedině obojek proti parazitům.
Vnitřní paraziti jsou zákeřnější, nejsou vidět
Z vnitřních parazitů jsou nejčastější cizopasní červi žijící v tenkém střevě - škrkavky a tasemnice (mezihostiteli tasemnic jsou blechy). Ty u mláďat narušují zdravý vývoj. Způsobují průjmy, ztrátu hmotnosti, kašel či anemii.
Abyste své čtyřnohé chlupáčky od takových chorob uchránili, je velice důležité nezanedbávat pravidelné odčervování. V současné době k tomuto účelu existují moderní účinné odčervovací prostředky. Vhodný plán odčervení, kterým eliminujete všechny druhy vnitřních parazitů, včetně škrkavek, tasemnic, ale třeba i měchovců a bičíkovců, navrhne váš veterinář nebo jej koupíte v běžné lékárně.