Článek
Jenže co to vlastně znamená? Rozpuštěné vlasy, v nich květinový věnec, a splývavá sukně? „Bohyně je slovo, které vyvolává mnoho emocí,“ myslí si Tamara Klusová, manželka zpěváka Tomáše Kluse. „Ale ona je skrytá v každé ženě,“ dodává.
Je to ženská síla, plodnost, láskyplnost, něha, intuice, chápání světa ve větším celku. Je na nás, kolik dokážeme té bohyni v sobě dát prostoru,“ domnívá se trojnásobná matka. Nadužívání tohoto výrazu naopak vadí kněžce Lilii Khousnoutdinové, přítelkyni miliardáře Karla Janečka, která se zabývá starými mýty a ženskými archetypy.
Ideálním mužem žen by byl ten, který by na ně pohlížel jako na bohyně a choval se k nim jako k malým dětem
„Vypadáš jako bohyně, jsi bohyně, máš božské šaty, to je dnes běžné říkat. Je tím myšleno, že žena je krásná a zářící. Já ale jsem přesvědčena, že si slovo bohyně zaslouží větší úctu, než mu často v každodenním používání dáváme. Bohyně je příroda, matka země, naše planeta, luna a její cykly. Plodnost, energie života, která koluje ve všech živých bytostech. Je to něco, co nás přesahuje,“ říká Lilia Khousnoutdinová.
Dodává, že ji samozřejmě potěší, složí-li jí někdo kompliment, ale nemusí slyšet, že je bohyně. „Slovo žena je dostatečně úžasné, veliké a hluboké. Bohyně je pro mě to, k čemu mohu vzhlížet,“ upozorňuje.
Božský název Vesna si pro svou dívčí kapelu zvolila zpěvačka a textařka Patricie Fuxová, která se proslavila textem k hitu Mám boky jako skříň. Kromě pop-music ji baví zkoumat svět starých slovanských bohyň. Každá z nich měla na starost jinou část roku a taky jiné vlastnosti. „Být bohyní pro mě znamená mít sebevědomí, které však není stálé,“ upozorňuje zpěvačka.
Jak kniha o žítkovských bohyních obrátila lidem život
Pro ženy - hledačky vnitřního božství - nyní vytvořila deník, který lze použít kdykoli, neboť je cyklický.
Ženám rozkryje tajemství našich tradičních svátků a také zapomenutých slovanských bohyní. Ať už je to Vesna, Lada, Živa, Mokoš, Morana či Koljada, každá z těchto dávných bohyň v sobě nese jinou vlastnost. Jejich prostřednictvím mohou ženy tyto kvality objevit také v sobě.
Bohyně udělali z žen muži. Ženy jim to jenom občas musejí připomenout
Bohyni Rodu představuje lyžařka Šárka Strachová. Jako bohyně Živa pózovala herečka Ester Geislerová. Miss z dětského domova Veronika Kašáková je Vesnou. Herečka Sara Sandeva jako Kostroma, symbol ženské přitažlivosti. Rusalku divokých vod Kupalu ztvárnila herečka Klára Issová.
Patronce správné volby Svíze propůjčila tvář herečka Mahulena Bočanová. A Lilia Khousnoutdinová je Libuší. „Představuje pro mě spojku mezi světem bohů a lidí,“ říká.
„Každý měsíc nabídne nová témata, podněty k inspiraci, a dokonce i rituály. Deník je určen pro ty ženy, které chtějí konečně zahodit pochybnosti o sobě a cítit se jako bohyně,“ tvrdí zpěvačka kapely Vesna, která pro božský deník spolu s dalšími dvanácti ženami zapózovala jako Jitřenka, což je bohyně ranních červánků a v římském Pantheonu jí nejvíce odpovídá Venuše.