Článek
1. Časté mytí
Až 8 z 10 lidí si myje vlasy každý den v domnění, že tím své „koruně krásy“ prospívají. Ve skutečnosti tím ale můžete prokazovat medvědí službu.
Podle dermatologa Anthony Rossiho je ideální, když si lidé myjí vlasy 1-2× týdně. Pokud ale mají vlasy odbarvované či po trvalé, pak je to vhodné i méně často, jelikož použité chemické látky vlasy vysušují a ty pak mají při častějším mytí tendenci k lámavosti či třepení konečků.
Vždy tedy záleží, jaký máte typ vlasů, na úrovni aktivity a prostředí. Obecně platí, že čím mastnější jsou vaše vlasy nebo pokožka hlavy, tím častější mytí vlasů můžete zvážit. Rovné vlasy mohou být kvůli nahromaděné mastnotě snadněji zplihlé, zatímco vlny, kudrny a lokny absorbují mastnotu a vyžadují méně časté mytí.
Jak zabránit nadměrnému vypadávání vlasů
Pokud vlasy myjete nadměrně, dochází k nadměrnému vysoušení pokožky hlavy, což se odrazí na kvalitě vlasu.
2. Příliš utažený culík či drdol může způsobit padání vlasů
Těsné účesy, jako je hodně utažený culík nebo drdol, mohou způsobovat zvýšené napětí vlasových folikulů. Důsledkem je citlivá pokožka, bolest či vypadávání vlasů. Ke ztrátě vlasů pak často dochází po stranách hlavy.
„Také se vyvarujte používání pevných gumiček, do nichž se vlasy zamotávají, anebo gumiček s kovovou sponou, které mohou zapříčinit trhání a lámání vlasů. Zvolte raději gumičky látkové, anebo takzvané invisibobble – spirálovité gumičky z plastu, které nezanechávají na vlasech otlak,“ doporučuje vlasový stylista Martin Loužecký z kadeřnického salónu Hairthusiasts.
3. Extrémní teploty při žehlení a kulmování
Velmi vysoké teploty mohou vlasy poškodit. Podle Roba Smitha ze společnosti Dyson se při teplotě 230 °C dokonce vlas začíná tavit. Proto je důležité být při fénování, žehlení i kulmování opatrní a vždy začínat s nižšími teplotami. Středoevropské vlasy obvykle nebývají příliš silné, proto často stačí nastavit nejnižší stupeň a případně postupně přidávat.
„Vždy navíc před stylingem aplikujte na vlasy přípravky zajišťující tepelnou ochranu a používejte přístroje s inteligentní regulací teploty, které nedovolují přesáhnout nastavenou hodnotu,“ radí Martin Loužecký.
4. Domácí barvení
Chemické poškození vlasu způsobené neodborným barvením bývá jednou z nejčastějších příčin zničených vlasů. Zejména nekvalitní přípravky je mohou poničit, proto pokud se rozhodnete pro nový odstín, svěřte se raději do péče profesionálů. Nejen že disponují kvalitními produkty, ale velmi důležitý je i samotný postup. O barvené vlasy také nezapomeňte správně pečovat a používejte speciální kosmetiku.
Další tipy jak se vyhnout poškození vlasů
- Mokré vlasy „nedrbejte“ ručníkem, pouze z nich šetrně vymačkejte vodu.
- Nikdy nepoužívejte klasickou žehličku na mokré vlasy.
- Pořiďte si kvalitní kartáč: buď s přírodními štětinami, nebo tangle teezer anebo plochý kartáč. Není dobré vlas zbytečně kartáčem natahovat, aby vlasové vlákno nepopraskalo.
- Používejte vlasovou kosmetiku určenou pro váš typ vlasů.
Zlepšete zdraví svých vlasů, pokožky a nehtů
Tajemství péče o jemné vlasy aneb Když chybí objem
Může se vám hodit na Zboží.cz: Vlasová kosmetika Tepelná ochrana vlasů, Kartáče na vlasy