Článek
Nic se neobejde bez rizik. „Muži se často zraní, jelikož to přeženou,” varuje před přeceněním svých schopností bývalý olympijský běžec Jeff Galloway, fejetonista magazínu Runner World a autor Kompletního průvodce běháním pro ženy, který napsal se svou ženou Barbarou. „Ženy sice nemají tendenci tak tlačit na pilu, když s běháním začínají, ale protože mají nižší hustotu kostí, jsou náchylnější k únavovým zlomeninám,” dodává.
Server WebMD přináší příběh Američanky z Virginie Anny Brickhouseové, nyní 42leté profesorky a matky dvou chlapců. Běhala už jako -náctiletá. Když se však vrátila roku 2007 z tříměsíční cesty, zjistila, že je pro ni obtížné udržet se svou starou běžeckou skupinou krok. „Dostat se zpátky do původní formy byl nesnadný proces,” tvrdí. V začátcích se vyplatí sledovat tipy a radyzkušených sportovců.
Začít znovu
Vrátit se zpátky po pauze není snadné, i vrcholoví sportovci nutně potřebují pravidelný trénink. Zaměřte se nejprve na vaši stravu. Jakožto pohonný „benzín” pro vás může zafungovat, když zhruba osmkrát denně vypijete 30 ml nějakého vhodného nealkoholického nápoje – zabráníte tak dehydrataci. Půl hodiny před vyběhnutím si dejte malou svačinku obsahující cukr. Galloway doporučuje energetické tyčinky a nápoje.
Pokud na konci běhu lapáte po dechu, přehnali jste to.
V současné době uběhne Anna Brickhouseová průměrně přes 30 kilometrů týdně. Toto pravidelné sportování ji jednak udržuje ve formě, jednak v neustálém kontaktu s přáteli. „Ženy mají tendenci se na běh lépe koncentrovat ve skupině,“ podotýká Jeff Galloway. Vše je samozřejmě individuální, spousta lidí běhá raději sama.
Běhat s někým dalším je ale motivace, hlavně pro trochu pokročilejší běžce, kteří se chtějí zlepšovat, zvlášť s někým, kdo je rychlejší než oni, jelikož je táhne dopředu. Rovněž to u někoho může fungovat tak, že se dotyčnému třeba moc nechce, ale druhý člověk ho k tomu pomyslně donutí. Nebo by ani jeden nešel běhat, ale když to má domluvené s tím druhým, tak ty boty zkrátka obuje a vyběhne.
Muži obvykle běhají na vlastní pěst. Galloway varuje, aby se příliš nadšeně do toho nevžili. „Pokud za posledních 20 let nepředvedli žádný pořádný sportovní výkon a najednou se rozhodnou běžet jako v 18 letech, předvedou doslova recept na katastrofu.”
Správný poměr běhu a chůze
Galloway pracuje s běžci všech úrovní i věkových kategorií. Učí techniku, která umožňuje tělu klidný přechod do nového druhu pohybu. Začínající běžec by měl běžet jen 5–10 sekund z každé minuty a zbytek času věnovat rychlé chůzi, aby si tělo na rychlost postupně zvykalo a rychle se neunavilo. Základ je to nepřepálit. Poměr běh/chůze průběžně posunujte, čímž se budou vaše svaly posilovat a klouby běhu lépe přizpůsobovat.
Nemusíte se obávat, že by ta počáteční většinová chůze pro vás nebyla dostatečným tréninkem – právě naopak. Je to ten nejlepší trénink a nemálo lidí je schopných se o půl roku později pokusit o maratón.
Běžecká pravidla
„Pokud na konci běhu lapáte po dechu, jednoduše jste to přehnali," říká Jeff Galloway. Důležité je se nezranit, přístup k běhu by neměl být splašený, ale rozvážný. Musíte se hlídat, co vás kupříkladu bolí.
Běh může přivodit hodně nepříjemné pocity i zranění, říká Galloway. Spoustu lidí to odradí a mají (většinou mylný) pocit, že zkrátka pro běh nejsou stvořeni. „Naopak jsou, jen je třeba přizpůsobovat poměr jejich běhu a chůze, dokud se necítí dobře.“
Ženy se nemusí vzdát svého oblíbeného běhání ani v období menopauzy či těhotenství, ale pochopitelně bude třeba si svůj režim upravit individuálním potřebám.
Lidé, kteří neběhají primárně kvůli zhubnutí či zlepšení fyzické kondice, ale prostě jen pro pocit z běhu, často tvrdí, že běh jim dává pocit svobody, ale k tomu pozitivnímu vždy samozřejmě dostanou i trochu negativního v podobě horka či únavy. Ale za ten pocit, když doběhnou, to bezesporu stojí.