Článek
Pověry přetrvaly zhruba od středověku až do současnosti. Někteří z nás jsou více či méně pověrčiví, někdo potvrzuje přání zaklepáním na desku stolu, na dřevo či jen o vlastní čelo, minimum lidí už ale hází sůl přes rameno.
Co nosí štěstí a co smůlu
Štěstí nosí kominík, nalezený čtyřlístek, střepy, číslo 3 i 7, pavouk, bílý kůň nebo hrdlička. Smůlu nám přinese černá kočka, jež přeběhne přes cestu, šlápnutí na kanál nebo chůze pod žebříkem, rozbité zrcadlo, ropucha, havran, číslo 13.
Podle psychologů jsou Češi sice pověrčiví, zároveň ale přiznávají, že se jim například v obávaný pátek 13. nikdy nic strašného nestalo. Silou podvědomí je možné si den natolik zprotivit, že potom nebude stát za nic. Stejně tak ovšem můžeme nakládat i s úplně jiným dnem. Fenomén nešťastného dne působí různě, spíš ale proto, že si tehdy lidé více všímají toho, co se jim nedaří, a nezdary na datum jednoduše svedou.
Paraskevidekatriafobie i triskaidekafobie
Fobie z tohoto nešťastného dne má dokonce svoje označení - paraskevidekatriafobie nebo také friggatriskaidekafobie. Je popsán také strach ze samotného čísla 13, a to jako triskaidekafobie. Například ve Spojených státech se z pověrčivého strachu z pátku třináctého léčí na psychiatrii mnoho lidí.
V Centru krizové intervence psychiatrické léčebny v Bohnicích v tyto dny více práce ale nemají. "Zvýšený nárůst hovorů zde nepozorujeme, spíš na lidi mají vliv změny počasí nebo období dovolených, ale pátek třináctého ne. I když to takhle statisticky podchycené nemáme," vysvětlila Jana Havlínová z bohnické linky důvěry.
"Přímo jsem si všimla, že bývá více lidí při úplňku, ale při pátku 13. ne," uvedla Tereza Zejdová, lékařka krizového centra.
Nešťastná třináctka podle templářů, křesťanů i Germánů
Pátek třináctého je považován za nešťastný den, historie této pověry údajně sahá až do 14. století. V pátek 13. října 1307 nechal Filip IV. zatknout asi dva tisíce rytířů řádu templářů. Byli mučeni, mnozí popraveni a ze třináctky se stal obávaný den.
Podle křesťanů byl Velký pátek, kdy byl ukřižován Ježíš, rovněž třináctý den v měsíci. Také u poslední večeře údajně sedělo dvanáct apoštolů a třináctý z nich byl Jidáš, který zradil Ježíše Nazaretského.
Podobné schéma třináctky kolem stolu nabízejí i severské germánské mýty. Ve Valhale, nebi starých Germánů, narušil schůzku dvanácti bohů nezvaný host, lstivý bůh Loki, a způsobil smrt jednoho z nich.
Třináctka v astrologii
"V astrologii třináctka význam nemá. Tam jsou důležitá čísla 1-12, protože horoskop je kruh rozdělený na dvanáct částí," uvedla okultistka Ladislava Hanzalová a dodala, že trochu jinak je to v tarotech.
"Tam má číslo 13 karta Smrti. Nejde však o fyzickou smrt, ale o blížící se změnu. To taková čísla jako 16 nebo 11 jsou na tom podstatně hůř."