Článek
Léta se vědci snaží omezit množství vdechovaného nikotinu, ale doposud se jim to příliš nedařilo. Kuřáci doposud zareagovali vždy jinak než vědci předpokládali.
S velkým nezdarem se setkaly především cigarety v tzv. light variantách. Lidé si je sice velmi oblíbili, ovšem vykouří jich mnohem více.
"Bohužel, menší množství nikotinu nutí kuřáky kouřit o to víc," tvrdí vedoucí týmu vědců z minesotské univerzity Dr. Dorothy Hatsukamiová.
Odvykání úspěšnější u cigaret bez nikotinu
Její tým sledoval návyky 165 mužů a žen ve středním věku v průměru 15 let závislých na tabáku, kteří se už mnohokrát pokusili se svým nešvarem skončit.
Účastníky rozdělili na tři skupiny, z nichž jedna měla po dobu šesti týdnů kouřit výhradně cigarety s nízkým obsahem nikotinu. Druhá dostala stejně vypadající cigarety bez nikotinu a třetí skupina dostala jen náplasti.
Výsledky testů jsou povzbudivé, tvrdí experti. Testy moči a plic poté ukázaly, že 19 osob z druhé a 12 osob ze třetí skupiny se stalo v podstatě abstinenty. Z respondentů, kteří dostali cigarety s nízkým obsahem nikotinu, uspělo jen sedm.
"U kuřáků bez nikotinu jsme ve srovnání s první skupinou zjistili nižší hladinu toxinů spojených s užíváním tabáku a mírnější abstinenční příznaky. Obě skupiny přitom popisovaly stejnou touhu po cigaretě," tvrdí Dr. Hatsukamiová.
Obsah nikotinu:
- cigarety "bez" nikotinu - 0,05 miligramů nikotinu
- cigarety s nízkým obsahem (ultra light) - 0,3 miligramy
- tzv. light varianty - 0,7 až 1 miligram
Potvrdil se také předpoklad odborníků, že cigarety s nízkým obsahem nikotinu vyvolají potřebu vykouřit jich více. Kuřáci cigaret bez nikotinu potřebu nahrazovat si obsah látky množstvím cigaret neměli.