Článek
Dita se ve zdravotnictví pohybovala již od dětství. Obě její tety ve zdravotnictví pracovaly a Dita věděla, že se jednou bude chtít stát zdravotní sestřičkou. Obor hrudní chirurgie a pneumologie ji zajímal už od začátku.
Umělá inteligence dokáže rozeznat nemoci plic během pár sekund
„Hrudní chirurgie je strašně zajímavý obor, který je i operační. Dostávají se tam například pacienti se spontánním pneumotoraxem, to je věc, kdy zkolabuje plíce. Pacient k nám přijde a zjistí, že se mu do hrudníku musí zavést hadička. Je to šok, spousta lidí vůbec neví, že by se jim s plícemi mohlo něco takového stát, dojít k prasknutí plíce. Dotyčný se zadrénuje, když má štěstí, tak se potom hrudní drén vytáhne a pacient odejde domů. Když štěstí nemá, může se to opakovat a pak se to musí řešit operativně,“ vysvětluje.
Uplynulý rok byl náročný zejména z pohledu množství pacientů
Covid-19 podle ní práci na oddělení z hlediska pacientů příliš nezměnil, pacienti s dýchacími obtížemi jsou zde běžnou rutinou. Uplynulý rok byl především náročný z hlediska organizace a množství pacientů.
„Museli jsme oddělení přebudovat, vyčlenili jsme jedno oddělení jako covidové, které se dalo uzavřít. Museli jsme přeložit pacienty, připravit všechny pokoje, vybavit je jednorázovými pomůckami tak, aby personál, který už se oblékne a vstupuje do pokoje, měl všechno po ruce.“
Nominace na Anděla mezi zdravotníky si velmi cení. „Jsme všichni andělé, kdo tu dobu zažil v provozu ať už na ambulanci, nebo oddělení, a viděl, jaký to byl šrumec. Svoji práci neberu jako práci, je to věc poslání,“ dodává.
Po covidu měla pětadvacetiletá Zuzana potíže s dýcháním, pomohla jí až plicní rehabilitace
Finálový večer projektu Anděl mezi zdravotníky se uskuteční 28. srpna 2021 v Městském divadle Dr. J. Čížka v Náchodě od 20:00 hodin.