Hlavní obsah

Akné se nemá léčit sluncem, tvrdí dermatoložka

V oblasti léčby akné panuje jeden velký mýtus a to, že jej pomáhá léčit slunce. Přestože opálená pleť vypadá zdravěji, protože skvrny nejsou tak vidět a dočasně se také potlačí hnisavé projevy, není to žádné řešení. Po létě se totiž vrací akné v plné síle: kůže vlivem slunce zhrubla, takže se na ní tvoří více pupínků a mazové kanálky se snáze ucpávají.

Foto: Profimedia.cz

Akné trápí většinu dospívajících.

Článek

"Tři čtvrtiny pacientů se přes léto zlepší, protože sluneční záření má protizánětlivý efekt. Ale riskují následné ucpání mazových kanálků," vysvětluje kožní lékařka Veronika Klézlová z kožní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.  

Složitost problému vystihuje podle lékařky bonmot, že "akné se nedá vyléčit, z akné musí člověk vyrůst". Pupínky na kůži trápily někdy 99 procent lidí, nejčastěji mezi 11 až 30 lety, postihují ale i mladší děti. Přibývá žen, které mají akné po 35. roce, což souvisí s menstruačním cyklem.

Navíc akné je chronická choroba, ne pouze kosmetický problém. Vloha k akné, závažnost i sklon k jizvení se dědí. A proto lidé z rodin, kde se vyskytuje těžké akné, by neměli léčbu počátečních projevů odkládat. "Pacienti chodí k lékaři mnohdy pozdě, až když mají rozsáhlé jizvy po těle, které lze odstranit jen laserem, což je drahé," uvedla lékařka.

Léčba je mnohdy zdlouhavá

Léčba lehkých forem trvá čtyři až šest let, těžkých deset let i více. U těch nejlehčích forem většinou stačí poradit se v lékárně, nakoupit léčebnou kosmetiku a podle návodu s ní kůži ošetřovat. Zhruba měsíc trvá, než se ukážou první známky zlepšení. Pokud se nic neděje, nebo dokonce se stav zhorší, radí Klézlová vyhledat lékaře. Mnohé přípravky mohou psát pediatři a praktičtí lékaři, závažnější formy by měl léčit dermatolog.

V těžších případech se podávají také antibiotika a pomáhají i některé antikoncepční preparáty a přípravky se zinkem a selenem. Dobře na kůži působí také přípravky s olejem australského čajovníku, s jinanem, šalvějí, jalovcem či řebříčkem. Naproti tomu měsíček, propolis, heřmánek a síra mohou vyvolat alergické reakce.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám