Článek
Ve Wu-chanu se nemoc covid-19 poprvé objevila koncem loňského roku a postupně se odtud rozšířila do celého světa. Peking čelí kritikám, že nákazu zprvu tajil. Sedmatřicetiletá aktivistka a občanská novinářka Čang Čan se do Wu-chanu vydala v únoru. V květnu byla zatčena a nyní byla v Šanghaji odsouzena. Její obhájci uvedli, že Čang drží již několik měsíců hladovku a je ve špatném zdravotním stavu.
Ve Wu-chanu přepočítali mrtvé. Počet stoupl o polovinu
Podle obžaloby Čang „rozesílala falešné informace prostřednictvím textů, videí a dalšími způsoby“. Používala k tomu například Twitter, platformu WeChat nebo službu YouTube. „Rovněž přijala nabídky na rozhovory od zahraničních médií Radio Free Asia a Epoch Times a záludně spekulovala o epidemii nemoci covid-19 ve Wu-chanu,“ píše se v obžalobě.
Někteří zmizeli
Podle nevládní organizace Chinese Human Rights Defenders (CHRD) Čang ve svých článcích psala mimo jiné o „zadržování dalších nezávislých reportérů a o pronásledování rodin obětí, které chtěly, aby byly pohnány ke spravedlnosti zodpovědné osoby“.
Kromě Čang byla letos zadržena řada novinářů, kteří se vypravili do Wu-chanu informovat o okolnostech propuknutí nového typu nákazy. Již v lednu byl zadržen bývalý právník a posléze novinář Čchen Čchiou-š’. Li Ce-chua, který odjel za reportážemi do Wu-chanu po Čchenově zmizení, byl počátkem února rovněž pohřešován, v dubnu ho ale úřady propustily. Obyvatel Wu-chanu Fang Pin zmizel v únoru a od té doby o něm nejsou informace.
Ve Wu-chanu se koronavirem od začátku epidemie nakazilo více než 50 000 lidí a téměř 4000 pacientů s covidem-19 zemřelo. Kvůli rychle se šířící nákaze čínské úřady Wu-chan na konci ledna uzavřely a obyvatelé nesměli dlouhé týdny opouštět své domovy.