Článek
Mezi jedenácti účastníky přehlídky jediný příslušník mužského pohlaví. „Cítím se velmi dobře v takové společnosti, trému nemám,“ hlásil Novinkám a Právu s úsměvem na rtech před promenádou téměř osmdesátiletý muž, jemuž by elán mohly závidět daleko mladší ročníky.
„V roce 2004 jsem měl rakovinu tlustého střeva. Absolvoval jsem klasickou operaci, následovaly preventivní prohlídky na onkologické klinice. V roce 2016 mi diagnostikovali rakovinu prostaty. Tehdy jsem se rozhodl, že se obrátím na protonové centrum v Praze 8 a že vyzkouším, zda budu vhodným pacientem,“ vyprávěl Mikulčák v kostýmu z opery Její pastorkyňa.
„To bylo moje velmi rozumné, a jedno z nejlepších, rozhodnutí, protože způsob léčby ozařováním protonovým svazkem je daleko lepší než obvyklá metoda,“ konstatoval. Léčba trvala dva roky, od té doby je v pořádku.
Narazil tam na Jitku Abrahámovou, emeritní primářku a přednostku Fakultní Thomayerovy nemocnice a 1. LF UK v Praze, která v současnosti působí jako vedoucí klinický onkolog pražského Proton Therapy Center Czech a zastává roli předsedkyně Správní rady nadačního fondu.
101letá Češka: „Nevím, co je hamburger, ale jdu s dobou.“ Používá počítač i chytrý telefon
„Nevím, kdo jí poradil, že by módní přehlídku, kterou do té doby chodily jen její pacientky s rakovinou prsu, mohla osvěžit mužským elementem. Když se na mě obrátila, kývnul jsem,“ vyprávěl, jak se ocitl v roli modela. Letos počtvrté.
Novinkám a Právu přiznal, že když si znovu vyslechl krutý verdikt, zůstal absolutním optimistou. „Věděl jsem, že musím toho hajzlíka porazit. Nepoddal jsem se tomu,“ vrací se o několik let zpět nadšený včelař z Prahy a cestovatel po Čechách i cizích krajích.
Nadační fond Onkologie pro 21. století vznikl na začátku 90. let
Jednou z aktivit jsou společenské večery Sebevědomí pro každý den, které připomínají závažnost onemocnění a hledají způsoby, jak mu čelit. Původně se modelky na molu blýskly v šatech z módních salonů.
„Předváděly i prádlo, aby i při tom handicapu bylo vidět, že můžou všechno a mít sebevědomí,“ upozornila lékařka. Jenže pak oděvní firma zkrachovala. „Dalo fušku shánět salony, přišel Luděk Vele, sólista Národního divadla, který nám zpíval, a s ním ty divadelní kostýmy,“ vysvětlila aktuální oděv.
Karcinom prsu je nejčastější zhoubné onemocnění žen, za rok 2022 jich v ČR nově onemocnělo 7600. U opačného pohlaví vede rakovina prostaty, s níž se za stejný rok nově potýkalo přes 8000 mužů. A případů stále přibývá. „Co je dobrá zpráva, že stejně úměrně neroste úmrtnost,“ ujišťuje Abrahámová, která působí v aktivní medicíně 57 let. Podle ní jednak díky pokročilé medicíně, a hlavně díky screeningovým programům, které nemoc zachytí v počátku.
„Chtěla jsem dělat něco, co má velkou perspektivu a zároveň není úplně tradiční. Tenkrát si moji spolužáci sahali na hlavu, že chci dělat onkologii,“ usmívá se žena, která stála u zrodu úspěšné léčby tehdy jednoho z nejhorších nádorů, nádorů varlat. „To bylo fascinující. Tenkrát 99 procent mužů umřelo a dnes 99 procent žije,“ líčí Abrahámová, jež dva dny týdně dochází do protonového centra. „Já si to neumím představit, být doma. Ukousala bych se,“ směje se.