Článek
„Rózinka je nejmladší čtyřnásobná dárkyně vlasů pro potřeby onkologických pacientů,“ potvrdil po odborném ustřižení zhruba třicet centimetrů dlouhého culíku Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den.
V darování budu pokračovat
Malá slečna si vybavuje i první stříhání ve svých čtyřech letech. „Objednala mě na to sestra,“ ví s jistotou. Nešlo přitom o sourozenecký komplot – věc se řešila v rámci celé rodiny. Aktivní holčičce princeznovská kštice překážela při sportování. „Bylo nám ale líto ty krásné vlasy jen tak ustřihnout a hodit do koše,“ doplnila maminka dívky.
V té době právě narazili na Šárku Křížovou, dnes jednu z pěti kmenových kadeřnic Nadačního fondu Grácie.
Za chvíli dorostou
Ten od roku 2017 pomáhá ženám a dětem, které v důsledku nemoci či úrazu přišly o vlasy. „Sbíráme vlasy od dárců a zajišťujeme klientům paruky zdarma,“ shrnula ředitelka fondu Eva Růžičková.
Dárcovství zachraňuje životy. Co lze dnes darovat a za jakých podmínek
Rózinka svůj kvalitní, barvením nepoznamenaný a kulmováním nezničený ohon darovala se stejným cílem i v dubnu 2019 a v červenci 2020.
Počtvrté nyní, kdy z prostor Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově odcházela s lehčí hlavou a certifikátem o rekordu v ruce.
„V darování budu pokračovat,“ řekla s přesvědčením. Už od prvního stříhání totiž ví, že její vlasy pomáhají, a to ji těší. Že při tom přichází o ozdobu, ji prý zas tak nemrzí – i když se jako předpisová parádnice češe ráda, dlouhé vlasy jsou při její zálibě v pohybu nepraktické. A stejně za chvíli zase narostou.
Bez certifikátu, zato s novými 107 culíky, opouštěla Pelhřimov Eva Růžičková. Vyzvedla si tu vlasy, které jen za letošní rok od ochotných dárců nashromáždila Šárka Křížová. Ta už je s projektem spojená tak silně, že za ní do jihlavské provozovny jezdí dárkyně z celého Česka.
Fondu už odevzdala celkem 440 kštic. „Vlasy se nekazí, vydrží věky. Je ale určitě lépe svěřit jejich ustřižení odborníkovi,“ doporučila potenciálním dárcům.
Už totiž vícekrát zažila, že podomácku ufiknutý cop přišel vniveč, ať už kvůli zacuchání, nebo kvůli nevhodné úpravě. Všechny použitelné vlasy jsou přitom přísně registrované, takže je možné vždycky dohledat, k čemu konkrétní pramen posloužil.
Podle Evy Růžičkové se během pěti let existence fondu podařilo vyrobit 78 paruk, z nichž některé dokonce pomohly více lidem. „Třeba u alopecie se opakovaně stalo, že paruka slečně srovnala psychiku a vlasy jí začaly znovu růst. To je pak obrovská odměna,“ zmínila ředitelka nadačního fondu.
Jak často byste si měli mýt vlasy
Může se vám hodit na Firmy.cz: Nadační fond GRÁCIE