Článek
„V uplynulých měsících náš odbor sociálních věcí a zdravotnictví zajistil na základních školách s druhým vzdělávacím stupněm zřizovaných městskými obvody dotazníkové šetření. V rámci něj projevilo o tuto pomoc 37 škol z 55 napříč celým městem,“ sdělila ostravská mluvčí Gabriela Pokorná.
Dodala, že po dotazníkovém šetření následovalo výběrové řízení na dodavatele těchto hygienických pomůcek.
„Ten do konce letošního prvního čtvrtletí zajistí dodání hygienických pomůcek do jednotlivých škol ve stanoveném množství, které odpovídá počtu dívek z cílové věkové skupiny,“ upřesnila Pokorná.
Upozornila, že při poskytování menstruačních pomůcek je striktně pamatováno na zachování naprosté anonymity dívek.
Skotsko jako první země schválilo vložky a tampony zdarma všem, kdo je potřebují
„Ve spolupráci s řediteli škol bude tento projekt následně vyhodnocen, aby zjištěná data mohla být využita při zvažování rozsahu jeho pokračování pro další období,“ podotkla mluvčí.
Pomoc dívkám ze sociálně slabých rodin
Podle náměstka ostravského primátora pro sociální věci Zbyňka Pražáka (Spolu) nechce tímto opatřením město řešit menstruační chudobu.
„Cílem je pomoci dívkám druhého stupně základních škol. Poskytnout jim pocit jistoty, že bez ohledu na jejich sociální status naleznou v případě potřeby snadné vyřešení problému. To jistě přispěje k posílení jejich vnitřní pohody, vyrovnanosti a tím i duševního zdraví,“ vysvětlil náměstek.
Doplnil, že dalším přínosem tohoto opatření je možné i snížení absence dívek ve výuce z důvodu nedostupnosti vhodných hygienických potřeb. „Snad i téma menstruace zbavíme tabu v naší společnosti,“ věří Pražák.
Anketa
Inspirace v zahraničí
Při návrhu tohoto projektu se náměstek inspiroval zkušenostmi s řešením menstruační chudoby v některých západních zemích.
„Situaci jsem konzultoval i s pedagožkami našich základních škol. Ty mi potvrdily, že se na ně dívky často obracejí s tím, že nemají menstruační pomůcky. Učitelky jim tyto hygienické potřeby dávají a pořizují z vlastních prostředků. Dále jsem tento problém řešil i s primářem gynekologicko-porodnického oddělení,“ shrnul náměstek.
Půl milionu na tento projekt pro letošní rok Ostrava vyčlenila ze svého rozpočtu v rámci podpory prorodinné politiky.
Na konci roku 2020 se stalo Skotsko prvním národem na světě, který legislativně schválil dámské hygienické pomůcky zdarma pro všechny, co je potřebují. Ve Velké Británii mají od letošního roku nulovou daň na všechny dámské hygienické pomůcky. EU umožnila od roku 2007 danit menstruační pomůcky nejnižší možnou pětiprocentní daní. Od té doby k tomu přistoupilo už sedmnáct států EU, vloni např. Itálie. Snížené je mají i na Slovensku, v Německu či Francii. V Česku jsou naopak zařazeny v té nejvyšší 21procentní sazbě DPH.